Poznań: Operowy Oscar dla „Parii” Teatru Wielkiego

PARIA fot. Bartek Barczyk Photography, Teatr Wielki
„Paria” Stanisława Moniuszki w reżyserii Grahama Vicka i pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury zdobyła prestiżową nagrodę International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”.

Uroczysta gala najważniejszej międzynarodowej nagrody środowiska muzycznego – International Opera Awards – odbyła się 10 maja 2021 roku w Internecie. Wśród nagrodzonych w prestiżowym konkursie znalazła się „Paria” Teatru Wielkiego w Poznaniu w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. Inscenizację przygotował Graham Vick, reżyser zaliczany do grona najciekawszych współczesnych twórców operowych, który na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu po raz pierwszy pracował w Polsce.

– To ogromny zaszczyt otrzymać nagrodę za „Parię” Stanisława Moniuszki – dziękowała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego. – To dzieło jest symbolem historii i niezwykłej wrażliwości społecznej. Chciałabym zadedykować tę nagrodę zmarłemu Maestro Gabrielowi Chmurze – osobie, która muzycznie odkryła „Parię” na nowo. Siła opery, jak i każdego spektaklu, wynika z poczucia wspólnoty.

International Opera Awards to międzynarodowa nagroda w zakresie twórczości operowej, przyznawana od 2012 roku. Jury nagrody składa się z ekspertów i profesjonalistów związanych z operową branżą, na którego czele stoi ceniony redaktor operowy John Allison.

„Paria” Stanisława Moniuszki jest jednym z najważniejszych spektakli Teatru Wielkiego w Poznaniu zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Wcześniej spektakl został już wyróżniony czterema nagrodami środowiska muzycznego im. Jana Kiepury za rok 2019 za redefinicję operowego superwidowiska oraz intuicyjne i nienachalne włączenie widzów w inscenizację. Premiera „Parii” odbyła się 28 czerwca 2019 w hali widowiskowo-sportowej Arena. Był to jeden z najważniejszych punktów obchodów Roku Moniuszki – świętowanego z okazji dwusetnych urodzin kompozytora.

Teatr Wielki