Poznań: Odznaczeni Orderem Uśmiechu mają tablicę pamiątkową!

odsłonięcie Tablicy Orderu Uśmiechu fot. ROSM

33 dam i kawalerów z Poznania zostało odznaczonych Orderem Uśmiechu. Tablica upamiętniająca odznaczonych została właśnie odsłonięta w parku Stare Koryto Warty, w najbardziej odpowiednim miejscu, czyli przy placu zabaw.

Jak przypomina Rada Osiedla Stare Miasto, już w 2019 z inicjatywy radnych jedna z parkowych alejek otrzymała imię Orderu Uśmiechu. Tablica usytuowana w pobliżu placu zabaw ma przypomnieć laureatów, czyli tych, którzy – jak odnotowuje się w laudacji – są pogodni i dzieciom radość przynoszą!

Poznańskich dam i kawalerów Orderu Uśmiechu jest trzydzieścioro troje zrzeszonych w klubie, którym kieruje Włodzimierz Marciniak. Obok Marciniaka, lokalnego aktywisty z Taczaka i staromiejskiego, radnego to wyróżnienie otrzymali m.in. prof. Wiktor Dega, Stefan Stuligrosz, Arkady Fiedler, Małgorzata Musierowicz, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski czy Andrzej Maleszka.

– Warto przypominać tych wszystkich, dla których praca z dziećmi i dla dzieci była najwyższą wartością – podkreśla Włodzimierz Marciniak. – I chociaż order jest dziś trochę zapomniany, to idea mądrej edukacji młodych pokoleń powinna być ważna dla wszystkich.

Order Uśmiechu to wyróżnienie ustanowione w Polsce 53 lat temu, jedyne na świecie, o którym decydują dzieci. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. Wskazywany jest jako realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 21 września obchodzony jest natomiast dzień Orderu Uśmiechu.

Źródło: ROSM

Podziel się: