Poznań: Obywatel Ukrainy dostał w głowę butelką. Jest w śpiączce

Ranny Ukrainiec fot. FB
W Poznaniu w centrum miasta, obywatel Ukrainy dostał w głowę butelką, bo stanął w obronie atakowanego przechodnia. Po ataku zapadł w śpiączkę i potrzebuje pomocy.

Butelką uderzył go Polak, jeden z uczestników awantury. Następnego dnia uderzony Ukrainiec zapadł w śpiączkę, a jego stan jest bardzo poważny. Na portalu zrzutka.pl można wspomóc leczenie chłopaka. Potrzeba 20 tys. zł. Kto chciałby pomóc – może to zrobić tutaj.

O wsparcie dla rannego poprosił też radny Paweł Sowa, który przytoczył fragmenty raportu “Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej – dwa spojrzenia” z 2018 r. Zgodnie z nim w Poznaniu i powiecie poznańskim mieszka ok. 100 tysięcy osób posiadających obywatelstwo ukraińskie, w całym województwie wielkopolskim ok. 300 tysięcy.

– Pracując tutaj, płacąc podatki, kupując różne produkty i usługi, przyczyniają się do budowania naszej gospodarki i dobrobytu – przypomniał radny. – Niestety cudzoziemcy przebywający poza granicami swoich krajów są łatwym celem ataków, od krzywdzących opinii po agresję fizyczną. Myślę, że przekonało się o tym wielu Polaków pracujących na emigracji. Ileż absurdalnych opinii na nasz temat musieliśmy przeczytać lub usłyszeć i z jakimi stereotypami się zmierzyć… Wie o tym każdy, kto chociaż przez jakiś czas popracował za granicą. Ja sam miałem okazję się o tym przekonać kilkanaście lat temu we Włoszech. Tym bardziej jest mi przykro, kiedy cudzoziemcy przebywający w Polsce padają ofiarami przemocy i pogardy tylko i wyłącznie ze względu na swoje pochodzenie. Nie pozwalajmy na to – szczególnie że historię mamy piękną, a nasze państwo w przeszłości było domem dla różnych grup narodowościowych.

el

Podziel się: