Poznań: Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

76. rocznica, Powstanie Warszawskie
Tradycyjnie już odbędą się dziś przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie przedstawiciele władz miasta i regionu uczczą minutą ciszy pamięć powstańców i złożą kwiaty.

1 sierpnia o godzinie 17 w całym Poznaniu zawyją syreny, upamiętniając wybuch powstania, a po nich rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu zrywu. Wezmą w nich udział między innymi marszałek Marek Woźniak i wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz przedstawiciele kombatantów. Wszyscy złożą kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku, kwiaty zostaną złożone także pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach Kościoła oo. Dominikanów (al. Niepodległości 20). Natomiast o godz. 19 w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11) odbędzie się msza święta zamówiona przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

Organizatorami obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

jak informuje Radio Poznań, obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się także w Lesznie, gdzie przygotowały je wspólnie władze miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

W stacji uzdatniania wody w Zaborowie od godz. 16.00 będzie można oglądać dwie wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, a przedstawiciele biblioteki będą zachęcać do wzięcia udziału w tematycznych grach planszowych, tworzeniu przypinek i bookcrossingu. Najmłodsi będą mogli się sprawdzić w konkursach rysunkowych. Natomiast o godzinie 17.00 rozpoczną się główne uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej z apelem pamięci, które zakończy koncert pieśni patriotycznych i projekcja filmu “Miasto 44”.

 

Podziel się: