wybieg dla psów przy Jawornickiej fot. UMP

Poznań: Nowy wybieg dla psów przy Jawornickiej

Ma 4 tysiące metrów kwadratowych, jest pełen zieleni i posiada też infrastrukturę niezbędną dla psów i ich właścicieli. Przy ul. Jawornickiej na Grunwaldzie powstał nowy wybieg dla psów.

– Cieszę się, że możemy spotkać się w tak miłych okolicznościach, przy okazji ukończenia niedużej, lecz ważnej inwestycji miejskiej, jaką jest kolejny wybieg dla psów – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dziękuję Zarządowi Zieleni Miejskiej za realizację tego przedsięwzięcia, a radnemu Tomaszowi Stachowiakowi za to, że zabiegał w imieniu społeczności lokalnej o zagospodarowanie tego terenu. Mam nadzieję, że zadowoleni będą zarówno właściciele zwierząt, jak i nasi czworonożni przyjaciele. W Poznaniu mamy coraz więcej wybiegów dla psów – jest ich już kilkanaście, a będą powstawać kolejne. Jeszcze w tym roku do użytku oddane zostanie także nowe schronisko dla zwierząt. Do tego dochodzą działania ekopatrolu i innych jednostek miejskich. Te wszystkie działania wpisują się w politykę miasta przyjaznego dla zwierząt.

Wybieg przy ul. Jawornickiej jest ogrodzony i posiada dwa wejścia ze śluzami oraz bramę techniczną. Dla psów zaprojektowano dwa obszary z piaszczystą nawierzchnią (na jednej z nich znajdują się głazy, mogące służyć jako element zabawy), a pomiędzy nimi położono kłody drzew. Na środku wybiegu znajduje się lampa solarna. Zadbano także o elementy małej architektury – kosze na śmieci (w tym dwa na psie odchody) i ławki, na których właściciele czworonogów mogą odpoczywać obserwując swoje zwierzęta. Pomyślano również o miskach z wodą dla psów. O tym, co można, a czego nie można robić na wybiegu, informują tablice regulaminowe.

Całość dopełniają nasadzenia zieleni: lipy drobnolistne, krzewy tawuły nippońskiej oddzielone od wybiegu koszami gabionowymi oraz pnącza dławisza i ponad 1300 metrów kwadratowych trawników.

Inwestycja wymagała rozbiórki dawnego ogrodzenia, wywozu gruzu i usunięcia karpin, wyrównania terenu oraz nawiezienia ziemi żyznej i likwidacji starego oświetlenia.

– Myślę, że jest to miejsce, w którym psy mogą się porządnie wybiegać. Być może z czasem w tym miejscu pojawi się dodatkowa infrastruktura, typowo zabawowa – przypomina Szymon Prymas, p.o. dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. – Oczywiście, zgodnie z regulaminem, każdy właściciel czworonoga, przebywającego na wybiegu musi po swoim psie posprzątać.

Prace związane z wykonaniem zadania trwały dłużej niż planowano. Wynikało to z tego, że w części sąsiadującej z wybiegiem, w której zlokalizowany był dawny cmentarz ewangelicki, trzeba było przeprowadzić prace archeologiczne, a ich efektem była ekshumacja znalezionych szczątków ludzkich i przeniesienia ich na Cmentarz Miłostowo. Teraz na miejscu dawnego cmentarza rosną lipy drobnolistne i berberysy oraz znajdują się trawniki.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 260 000 zł. Wybieg powstał z inicjatywy radnego miejskiego Tomasza Stachowiaka, który złożył do budżetu poprawkę w tej sprawie. Jak podkreśla, takie miejsce było tu bardzo potrzebne.

– Na osiedlu Kopernika mieszka około 20 tys. osób, wśród nich jest wielu właścicieli czworonogów – wyjaśnił radny. – Do tej pory nie było tam jednak profesjonalnego, ogrodzonego wybiegu dla psów. Wybieg został zlokalizowany pomiędzy nową a starą częścią osiedla, dzięki temu wszyscy mieszkańcy będą mieli do niego łatwy dostęp. Jest on także bardzo nowoczesny.

Obecnie na terenie Poznania znajduje się 14 ogrodzonych wybiegów dla psów (oprócz nowego wydzielonego miejsca przy ul. Jawornickiej, są to wybiegi w parkach im. Jana Pawła II, Kasprowicza, Rataje, Heweliusza, na os. Chrobrego, os. Polanka, os. Oświecenia, os. Orła Białego, a także na terenach przy ul. Piaśnickiej i ul. Jasna Rola, jeziorze Rusałka, ul. Browarnej oraz polance w Lasku Marcelińskim).

Psy można również wyprowadzać w parkach: Jana Pawła II, im. K.Jasińskiego, im. Jana Kasprowicza, Tysiąclecia, im. A. Wodziczki, Mazowieckiego, Szelągowskim, Cytadela i Lasek Dębiec. Dodatkowo na obszarze skweru im. R. Wilhelmiego przy ul. Masztalarskiej znajduje się ogrodzona toaleta dla psów. Nieogrodzone toalety są dostępne na terenie zieleńca im. Z. Zakrzewskiego od ul. Długiej, parku im. F. Chopina fragment od ul. Wrocławskiej oraz na placu R. Kuklińskiego.

UMP

3.5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze