Poznań: Nowy mural na Starym Mieście. I to tekstylny!

Mural "Jak dobrze być razem" fot. L. Koralewska

Nosi tytuł „Dobrze być razem”, ma kształt pięknego, kolorowego serca i można go znaleźć na fasadzie Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego. A co ciekawe – wykonano go z tkaniny!

To druga odsłona obrazu tekstylnego stworzonego w niecodziennej technice przez uczniów Szkoły Odzieżowej. Tkanina jest szczególnym tworzywem, dającym wiele możliwości – ale naturalnym dla uczniów „Odzieżówki”, którzy poznają to tworzywo na lekcjach i teraz dobrze wykorzystali swoją wiedzę, bawiąc się kolorem, formą i kreską.

Poprzedni tekstylny mural powstał ponad rok temu według projektu Agaty Golik i nosił tytuł „Kontrasty”. Tegoroczny nazywa się „Dobrze być razem”, a autorką projektu jest Rozalia Welcz.
– Tytuł tegorocznej edycji „Dobrze być razem” odzwierciedla nastroje panujące wśród młodzieży – wyjaśnia dyrektor Maria Korczak. – We wrześniu wyraźnie widać było radość i ożywienie spowodowane powrotem do szkoły. Kontakty społeczne, towarzyskie są młodym ludziom potrzebne, budują poczucie wspólnoty i przynależności.

– Kolory użyte w projekcie muralu symbolizują naszą inność, różnorodność na wielu płaszczyznach: od kulturowej, uwzględniającej nasze wierzenia i przekonania, aż po aspekt wyglądu i pochodzenia – mówi o swojej pracy sama Rozalia Welcz. – Różnimy się, ale także mimowolnie wpływamy na ludzi wokół nas. Centralna, szara postać muralu płacze, ma negatywne emocje. Kolorowe postaci tworzą aurę wsparcia, a linie łączące je z szarą sylwetką to pozytywna więź, którą dzielimy się z innymi.

Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania realizowany we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska.

Źródło: ROSM