nowe skwery fot. ZDM

Poznań: Nowe tereny zielone w mieście. Jeszcze tej jesieni!

Jesienna aura sprzyja miejskim modernizacjom prowadzonym przez Zarząd Dróg Miejskich. Już w listopadzie mieszkańcy Poznania będą mogli cieszyć się z odnowionego skweru na Grunwaldzie i nowego parku na Jeżycach.

Pod koniec listopada zakończą się prace przy rewaloryzacji skweru położonego u zbiegu ulic Rycerskiej i Włodkowica.
-Chcemy, by ten niewielki teren zielony stał się ozdobą okolicy i miejscem, w którym można przysiąść i wypocząć wśród zieleni – mówi Agata Kaniewska z ZDM.

Skwer wypełnią nasadzone krzewy takich roślin jak lilak “Palibin” czy róża “The Fairy”, a także powstanie na nim wielogatunkowa rabata. Nie zabraknie również ławki, która ma służyć mieszkańcom m.in. w trakcie spacerów lub powrotów z zakupów. Skwer zostanie ogrodzony drewnianymi palikami. Inwestycja jest współfinansowana przez Radę Osiedla Stary Grunwald.

Już w najbliższym czasie rozpoczną się też prace na skwerze położonym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego. Wkrótce stanie on się parkiem kieszonkowym. Takim mianem określa się zazwyczaj niewielki teren zielony, znajdujący się w przestrzeniach miejskich.

– Obecnie miejsce to nie zachęca do przebywania, a tym bardziej nawet krótkiego wypoczynku. Dlatego wraz z Radą Osiedla Jeżyce podjęliśmy decyzję o zmianie oblicza skweru, tak by z niewielkiej zielonej enklawy mogli korzystać mieszkańcy. – zapewnia Agata Kaniewska. – Głównym celem, który przyświecał przy projektowaniu było nie tylko zapewnienie różnorodności naprzemiennie kwitnącej roślinności, ale przede wszystkim stworzenie przyjaznej enklawy, odseparowanej zielenią od ul. Dąbrowskiego.

Zaniedbany i porośnięty trawą skwer zmieni się w park kieszonkowy, wynoszący 412 metrów kwadratowych. Zakwitną w nim jabłonie ozdobne i platany. Podobnie jak na skwerze na Grunwaldzie urządzone zostaną tam wielogatunkowe rabaty. Pojawią się na nich m.in. róże, lilaki, liliowce i tulipany. Dodatkowo, w parku będzie ścieżka z ekologiczną nawierzchnią parkową, przy której zamontowane zostaną ławki.

Tworzenie parku kieszonkowego ma zakończyć się w listopadzie. Po sfinalizowaniu inwestycji, znajdująca się tam roślinność i zieleń zostanie objęta stałą pielęgnacją. Projekt zagospodarowania zielenią i małą architekturą realizowany jest ze środków Rady Osiedla Jeżyce. Koszt odnowy terenu to około 120 tys. zł.

ZDM, el

1
Dodaj komentarz

avatar
Kamila Przysiecka
Kamila Przysiecka

Tylko oko cieszy jak moje miasto piękniej.