poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Nowe drzewa i krzewy w mieście

1033 drzewa i 7,3 tysięcy krzewów – tyle właśnie w roku 2020 zostało zasadzonych przy poznańskich ulicach. Najwięcej roślin przybyło wiosną i jesienią minionego roku.

Nowe nasadzenia były prowadzone w całym mieście, w zależności od warunków terenowych, infrastruktury znajdującej się pod ziemią, konieczność nasadzeń rekompensacyjnych, czy też życzeń mieszkańców. Równie starannie dobiera się gatunki i odmiany do sadzenia – muszą dobrze sobie radzić w trudnych warunkach pasa drogowego, ale też komponować się z już istniejącą zielenią. Dlatego przy poznańskich ulicach posadzono takie drzewa jak klon polny, jesion, dąb czerwony, lipę, wiśnię piłkowaną, kasztanowiec zwyczajny, platan wschodni czy platan klonolistny.

Nowe drzewa możemy znaleźć między innymi na ulicach: Międzymoście, Kasprzaka, Energetyczna, Wrzesińska, Milczańska, Kanałowa, Szczepankowo, Dąbrowskiego, Listopadowa, Promienista, Warszawska, Iłłakowiczówny, Słoneczna, Modlibowskiej, Owsiana, Rybaki, Marszałkowska, Karmelicka, Rolna, Małeckiego, Jarochowskiego, Poplińskich, Śródka, Matyi, Marii Magdaleny, Grobla. Zieleń szczególnie cenna jest w śródmiejskiej, gęstej zabudowie, gdzie zazieleniane też były tzw. martwe przestrzenie, czyli takie, z których nie korzystali ani piesi, ani kierowcy, czy rowerzyści. W wyborze lokalizacji ściśle współpracowano z lokalnymi radami osiedli.

W pasach drogowych posadzono także ponad 7 tysięcy krzewów takich jak ogniki, tawuły, juki karolińskie, śnieguliczki i porzeczki. Uroku terenom zielonym dodadzą też róże okrywowe, lilaki i hortensje. Wszystkie są dopełnieniem drzew przy ulicach, a jak wiadomo, dobrze zaprojektowana zieleń na skwerach i przyulicznych pasach zieleni to taka, która cieszy oko przechodniów bez względu na porę roku.

Wszystkie nowe rośliny przez pierwszych kilka lat musza być intensywnie podlewane i pielęgnowane – w Poznaniu pada zbyt mało deszczu, by opady atmosferyczne wystarczyły.

Jak przypomina ZDM “drzewa i niska zieleń w mieście to nie tylko większa estetyka przestrzeni, to również lepszy mikroklimat, który pozytywnie wpływa na życie mieszkańców. Zieleń pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, oczyszcza powietrze z pyłów i gazów. Nie bez znaczenia jest także retencja wód, przy coraz częstszych gwałtownych opadach i burzach oraz obniżanie temperatury na ulicach podczas letnich upałów”.

ZDM