Koninko

Poznań: Nowe drogi na Krzesinach, w Borówcu i Koninku

To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców podpoznańskich miejscowości po wschodniej stronie miasta. Jan Grabkowski, starosta poznański, podpisał w Warszawie umowę w sprawie sfinansowania przebudowy dróg w rejonie lotniska Poznań-Krzesiny i obiektu wojskowego w Borówcu.

– Mieszkańcy Koninka, Szczytnik oraz Borówca, Kamionek i Daszewic zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11, z bezkolizyjnym przejazdem przez tory kolejowe w Koninku – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Z kolei powiat zyska prawie 8,5 kilometrów drogi w najwyższym standardzie.

Dostosowanie dróg w okolicy obiektów wojskowych do wymogów technicznych i obronnych dla potrzeb sił zbrojnych – takie jest główne założenie inwestycji. Tym samym trasa ma przejąć ruch ciężkich, wojskowych pojazdów, odciążając tym samym drogi lokalne w okolicy baz wojskowych. 2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej zostanie rozbudowany, a ponad 6-kilometrowa droga łącząca bazę z magazynem – częściowo przebudowana, a częściowo zbudowana od nowa. W piątek Jan Grabkowski starosta poznański wraz z wicestarostą Tomaszem Łubińskim i Renatą Ciurlik, skarbnikiem powiatu podpisali w Warszawie umowę na realizację tego najdroższego w historii powiatu zadania drogowego.

Dzięki umowie zbudowana droga posiadać ma najwyższy standard. A to oznacza, że mieszkańcy korzystać będą z szerokiej, 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, najwyższej klasy mostów i węzła nad torami kolejowymi w Koninku. W ramach zadania powstaną też trzy lub cztery ronda, ścieżka rowerowa wzdłuż drogi, pełne odwodnienie, oświetlenie oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo.

Umowa zakłada, że ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu czterech najbliższych czterech lat przekazane zostanie powiatowi poznańskiemu na ten cel 77 mln złotych. W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe. Pierwsza łopata powinna zostać wbita już w 2021 roku. Roboty mają potrwać około trzech lat. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, aby wkrótce ogłosić przetarg na projekt dla całego zadania.

PP, el