nowa zieleń, Mickiewicza fot. ZDM

Poznań: Nowa zieleń w mieście. “Nieużytkowane przestrzenie odbrukowujemy i przeznaczamy pod zieleń”

Ulice Mickiewicza, Małeckiego i Limanowskiego, Kochanowskiego, Polna i Załęże – to kolejne miejsca w Poznaniu, w których dzięki odbrukowaniu będziemy mieć więcej zieleni. Betonowe, nieużytkowane przestrzenie zamieniają się w zielone zakątki.

Na wielu śródmiejskich ulicach, szczególnie tam gdzie dominuje ścisła zabudowa są miejsca, których nie użytkują przechodnie, kierowcy czy też rowerzyści. Dlatego można je wykorzystać na inne pożyteczne cele istotne z uwagi na zmiany klimatu.

– Takie nieużytkowane przestrzenie odbrukowujemy i przeznaczamy pod zieleń – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. – Zazwyczaj są to szerokie miejsca na chodnikach, którym możemy nadać nowe, zielone oblicze. Dzięki temu drzewa i krzewy będą pozytywnie wpływać na temperaturę otoczenia, czy też retencję wód opadowych.

W ostatnich tygodniach takie prace były przeprowadzone między innymi na ul. Mickiewicza, na odcinku między Zwierzyniecką a Sienkiewicza. Do tej pory rosły tam tylko lipy w tzw. misach chodnikowych, a teraz dojdzie zieleń niska: krzewy róż, byliny i hiacynty. A odbrukowanie większej powierzchni polepszy też warunki siedliskowe rosnącym tam drzewom.

Na ul. Limanowskiego prace prowadzone są na dwóch odcinkach. Odbruki i nasadzenie odbywają się obustronnie i są powiązane z z remontem chodnika. Również tutaj w pasie pomiędzy drzewami będą posadzone krzewy ozdobne, byliny i rośliny cebulowe.

Wiosną będzie można także podziwiać skutki przeobrażenia ul. Małeckiego. Na odcinku pomiędzy ulicami Strusia i Gąsiorowskich prowadzone są nasadzenie (kontynuacja prac, które miały miejsce na innych odcinkach ulicy). Przybędzie ponad 600 sztuk zieleni niskiej (krzewy róż, trzmielina, irga oraz byliny) a także 7000 sztuk roślin cebulowych (hiacynty). Do tego posadzone zostaną drzewa. Również tutaj trwa remont chodnika.

Podobne prace przeprowadzone zostały na ul. Załęże. Prawie 150 metrów kwadratowych szerokiego chodnika zamieniło się w pasy zieleni z krzewami i bylinami, a do posadzenia pozostały jeszcze cztery platany. Nasadzenia odbywają się także na ulicach Kochanowskiego i Polnej.

Wszystkie nowe posadzone rośliny objęte zostaną stałą pielęgnacją.

Źródło: ZDM

3 4 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze