Poznań PKP dworzec Poznań Główny fot. Sławek Wąchała

Poznań: Nowa numeracja peronów na dworcu głównym. Ale nadal nie wiadomo, jaka!

„Bracia kolejarze rozgrywają tę sprawę w takiej tajemnicy jak operację wojskową” – tak skomentowały Inwestycje dla Poznania kwestię nowej numeracji peronów na dworcu Poznań Główny. Bo mówi się o niej od lat – ale nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądała.

Inwestycje dla Poznania po raz pierwszy zajęły się tematem w 2019 roku, już wtedy dostrzegając konieczność uporządkowania numeracji peronów w Poznaniu. No bo teraz mamy peron w obok peronu 4, peron 4b hen za Mostem Dworcowym, a jakby było mało, to obok peronu 3 powstaje peron – no właśnie, który? Nie można mu dać numeru 4, bo ten już jest, a nadanie mu kolejnego numeru, czyli 7, sprawi, że będziemy mieć peron 7 koło peronu 3, co jest już całkiem bez sensu. Po poznańskim dworcu już teraz trudno się poruszać nie-poznaniakom, a taka numeracja jeszcze to dodatkowo utrudni.

W 2019 roku stowarzyszenie IdP postanowiło rozwiązać problem i przygotowało, na podstawie ankiety internetowej, trzy warianty nowej numeracji.
„Propozycja 1: numeracja w zakresie 11-21, znikają wszelkie numery obecnie używane, pełny reset, brak możliwości pomylenia peronu przy korzystaniu z dworca „na pamięć” – przypominają na swoim profilu na FB. – „Propozycja 2: numeracja literowa A-L (literę 'I’ wyrzuciliśmy jako mylącą), korzyść jak poprzednio. Propozycja 3: zastosowanie po raz pierwszy w Polsce czegoś, co za granica jest oczywistą oczywistością – numeracja KRAWĘDZI PERONOWYCH (czyli jakby torów) w miejsce numerowania platform peronów. Jest to propozycja pod każdym względem najlepsza, najprostsza nie tylko dla cudzoziemców, którzy nie mogą się nadziwić po co w Polsce podaje się dwa numery: peron i tor, skoro wystarczy jeden wprost odsyłający do toru”.

Stowarzyszenie przesłało propozycje do PKP – i zapadła cisza. Natomiast w grudniu 2021 PKP ogłosiły, że gdy nowy peron – ten bezimienny, budowany obok peronu trzeciego – zostanie oddany do użytku, wówczas też ogłoszą nową numerację peronów. Jaka ona będzie? Nie wiadomo, bo – jak sarkastycznie zauważyli działacze IdP – „Bracia kolejarze rozgrywają tę sprawę w takiej tajemnicy jak operację wojskową”.

Ponad dwa tygodnie temu „Gazeta Wyborcza” podała, że wśród proponowanych wariantów jest jeden zakładający 11 peronów i drugi, zakładający tych peronów 9. Czy któryś z nich zostanie wybrany? Stowarzyszenie IdP jest zdania, że wariant 1-11 nie jest dobry, bo ludziom będą się myliły stare i nowe numery: stary peron 1 z nowym peronem 1 i tak dalej. Jego zdaniem najlepszy byłby wybór którejś z ich propozycji.

Nowa numeracja miała być ogłoszona na wiosnę tego roku. Wiosna, jakby ktoś nie zauważył, jest już w całej pełni, a numeracji nadal nie ma. I nie wiadomo, kiedy konkretnie zostanie ogłoszona.