Niezly Mlyn - nowy klub seniora na Starym Miescie fot. ROSM

Poznań: Niezły Młyn, czyli nowy klub seniora na Starym Mieście

Wspiera aktywność ruchową, ale także treningi pamięci i zajęcia ułatwiające radzenie sobie z nowymi technologiami. Pomaga też budować więzi międzypokoleniowe – i wszystko to mimo pandemii.

Sytuacja epidemiologiczna w znaczącym stopniu ograniczyła mobilność seniorów. Ale epidemia nie przeszkodziły seniorom w działaniach, choć ze względu na ograniczenia pandemiczne musiały one nieco zmienić swój charakter. Klub wydał m.in. “Zeszytnik aktywności senioralnej” w nakładzie 550 sztuk, czyli zeszyt ćwiczeń do treningu pamięci. Fundacja Młyn Wsparcia, która wspiera powstanie klubu, kupiła także sprzęt niezbędny do komunikacji telefonicznej oraz wideo z seniorami.

– Musieliśmy dostosować się do nowej sytuacji, nie pozostawiając seniorów samych sobie – mówi Iga Malinowska, członkini zarządu Fundacji Młyn Wsparcia. – Ważną rzeczą była tu pomoc w komunikacji internetowej, wykorzystująca m.in. platformę zoom. Te wirtualne rozmowy miały spore znaczenie dla naszych seniorów.

Klub działa przy rekomendacji Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz przy wsparciu promocyjnym Centrum Inicjatyw Senioralnych, współpracuje także ze stowarzyszeniem Świetlica Cafe, przy ul. Krakowskiej 9a, tam zresztą mieści się siedziba klubu.

Aktywistom udało się zrealizować kilka projektów, m.in. „Trening umysłu” czy “Alzheimer na wakacjach”, który cieszył się tak dużym powodzeniem, że zdecydowano się na kolejną edycję. Ważnym były także zajęcia „Senior dla siebie i dla innych”. Efektem były uszyte specjalne fartuchy wyposażone w napy i rzepy z myślą o osobach z problemami poznawczymi.

– Swoimi działaniami chcemy objąć jak największą liczbę seniorów ze Starego Miasta i dopasować ofertę klubu do ich potrzeb i możliwości – mówi Agnieszka Jarosz, koordynatorka działań senioralnych. – Chcemy wspólnie wychodzić w miasto, korzystać z jego oferty kulturalnej. Prowadząc klub kierujemy się metodą pracy „ze społecznością lokalną” a nie tylko „dla społeczności lokalnej”.

Klub Niezły Młyn ma też swój profil społecznościowy na Facebooku – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “Niezły Młyn” –  gdzie oczywiście zaprasza wszystkich seniorów do kontaktu i do aktywności.

ROSM

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze