Poznań: Nielegalny tytoń wartości 1,2 mln zł zatrzymany przez Straż Graniczną

nielegalny tytoń fot. NOSG

Ponad dwie tony tytoniu oraz ponad 4 700 sztuk papierosów – to wszystko, bez oznaczeń polską akcyzą skarbową, znaleźli strażnicy graniczni u 57-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego. Mężczyzna wwiózł go do kraju nielegalnie.

– 19 maja funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy w wyniku przeszukania kontrolowanego pojazdu ujawnili 6 worków, w których znajdowała się krajanka tytoniowa – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Towar nie posiadał żadnych oznaczeń polską akcyzą.

Jak stwierdzili strażnicy graniczni, nielegalny towar należał do 57-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego, który przechowywał go w kilku różnych posesjach w podpoznańskich miejscowościach.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli łącznie 2,2 tony tytoniu oraz 209 kilogramów krajanki tytoniowej, jak również 4 740 sztuk papierosów oznaczonych jedynie białoruską akcyzą – wylicza rzeczniczka. – Wartość zabezpieczonego towaru to 1,2 miliona złotych. Dodatkowo zabezpieczono profesjonalną linię do produkcji krajanki tytoniowej m.in. maszynę do krojenia tytoniu, stół do porcjowania wraz z podajnikiem oraz dwie wagi służące do porcjowania krajanki.

W sprawie toczy się już postępowanie przygotowawcze. Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego i usłyszał zarzut obrotu wyrobami akcyzowymi bez zezwolenia. Grozi mu za to wysoka grzywna.

Podziel się: