Poznań: Nazywam się Miliard – One Billion Rising. Zatańczą przeciwko gwałtom

Tradycyjnie na walentynki w Poznaniu znów będzie się tańczyć. Tym razem przeciwko gwałtom i za zmianami definicji gwałtu w polskim prawie. Wszyscy chętni mile widziani na placu Wolności o 18.00.

Hasło tegorocznej akcji to “Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt”.

Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu. Tymczasem w Polsce, jak pisze B. Gruszczyńska, “Przemoc wobec kobiet w Polsce. Aspekty kryminologiczne”, Warszawa 2007, szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu*.
Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.

Najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40%). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13% gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60% w zawieszeniu. Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.

Dlatego tematem tegorocznego tańca jest zgoda na seks. Bo – mówią organizatorki – jeśli chcesz mieć z kimś kontakty intymne, musisz mieć pewność, że druga strona także tego chce. Milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody. Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości – przestań. Tylko „tak” oznacza zgodę.

Akcja rozpocznie się o godzinie 18.00 na placu Wolności. Tak uczestnicy, jak i publiczność mile widziani!

Akcję w Polsce koordynuje fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet.

el

 

Dodaj komentarz

avatar