Poznań: Nasadzenia zieleni na kolejnych ulicach. „To nie koniec naszych działań”

zieleń Łazarz fot. ZDM

Na Łazarzu jeszcze w tym roku pojawi się nowa zieleń tam, gdzie do niedawna był bruk i płyty chodnikowe. Zaplanowano ją na ulicach: Kanałowej, Karwowskiego, Stablewskiego i Wyspiańskiego tam, gdzie pozwalają na to warunki.

Sadzenie zieleni w pasach drogowych nie jest bowiem łatwe ze względu na podziemna infrastrukturę oraz zwyczajny brak miejsca, jeśli chodniki i ulice są wąskie, co często występuje w starych dzielnicach miasta. Nawet jednak jeśli nie można posadzić drzew – zawsze mogą to być krzewy, pnącza lub kwiaty.

– Od kilkunastu lat konsekwentnie, jako ZDM, przygotowujemy i realizujemy projekty zagospodarowania zielenią łazarskich ulic m.in.: Matejki, Śniadecki, Szylinga, Kasprzaka, Stablewskiego, Potockiej, Nehringa czy Wyspiańskiego – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. – Warto przypomnieć, że także zrealizowane w ostatnim czasie ulice Małeckiego czy Załęże były inicjatywami samego ZDM wspartymi z czasem przez Radę Osiedla Święty Łazarz, także finansowo, co bardzo cieszy. I w tym ścisłym partnerstwie zaczęliśmy zazieleniać kolejne ulice. Kluczowym momentem było przygotowanie przez ZDM w 2018 roku rewolucyjnych projektów organizacji ruchu dla strefy płatnego parkowania, które uwalniały chodniki od parkujących samochodów. I tu, choć nie od razu, znaleźliśmy zrozumienie dla zmian i wsparcie rady osiedla.

Zazielenienie Łazarza odbywa się następująco: najpierw wskazywane są potencjalne lokalizacje przyszłych nasadzeń, a później specjaliści z ZDM i osiedlowi radni wspólnie omawiają możliwości posadzenia roślin we wskazanych miejscach. Trzeba sprawdzić przebieg sieci uzbrojenia, plany remontowe i inwestycyjne w okolicy, no i oczywiście stan finansów. Jeśli wszystkie aspekty uda się rozwiązać pomyślnie, można przystąpić do projektowania zieleni, a później do realizacji projektu.

– Dzięki zaplanowanym działaniom i przygotowanym z wyprzedzeniem projektom udało się w latach 2020-2021 zazielenić aż siedem kolejnych, łazarskich ulic. Drzewa, krzewy, kwitnące byliny cieszą dziś oczy mieszkańców ulic: Załęże, Białej, Niecałej, Małeckiego, Limanowskiego, Niegolewskich i Stablewskiego – podkreśla Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni ZDM. – To nie koniec naszych działań. W tym roku posadzimy rośliny na ul. Kanałowej.

Pierwsze efekty prac na Kanałowej będzie można zobaczyć już w październiku, i to na całej ulicy, chociaż więcej zieleni będzie jednak po jej północnej stronie. Powodem jest infrastruktura podziemna. Zieleń zajmie 250 metrów kwadratowych, które obecnie zajmuje chodnik. Zostaną tu posadzone niewielkie drzewa, wiśnie piłkowane i świdośliwy Lamarcka, a także inne rośliny: krzewy róż, budleje, kocimiętka i ozdobne trawy, a także ponad 700 sztuk hiacyntów. Prace potrwają do końca listopada, a będą kosztowały prawie 140 tys. zł z budżetu Rady Osiedla Łazarz.

Zieleń pojawi się także na ul. Karwowskiego, Stablewskiego (na odcinku od ul. Lodowej do ul. Głogowskiej) i Wyspiańskiego (na odcinku od Głogowskiej do ul. Matejki). Tam prace zieleniarskie skoordynowane będą z remontem chodników.