Narodowe Czytanie, Biblioteka Raczyńskich fot. Karolina Adamska

Poznań: Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej”. A nawet dwa

Prezydent Poznania i radni zaprosili na taras Biblioteki Raczyńskich – a wojewoda Michał Zieliński i wielkopolski kurator oświaty w Pałacu Działyńskich. Ale obie ekipy czytały tę samą książkę “Moralność pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa odbywająca się od 10 lat i propagująca czytelnictwo i poznawanie arcydzieł polskiej literatury. czytano już “Zemstę” A. Fredry, “Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, była Trylogia oraz “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalka”Bolesława Prusa i “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiele innych.

W tym roku czytano “Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Zgodnie z kilkuletnią już tradycją czytanie samorządowe i rządowe odbywało się oddzielnie, co w zasadzie w tym roku doskonale komponowało się z treścią i przesłaniem czytanego utworu. Przypomnijmy, że “Moralność pani Dulskiej” to “tragifarsa kołtuńska”, jak ja nazwała sama autorka, czyli opowieść o ludzkich przywarach i zakopywaniu tego, co niewygodne, pod dywan. Nazwisko Dulska stało się – i jest do dziś – synonimem zakłamania i hipokryzji.

Organizatorem poznańskiej edycji akcji była Biblioteka Raczyńskich i to na jej tarasie przy pl. Wolności spotkali się w sobotę miłośnicy polskiej literatury. Biblioteczna próba czytania dramatu pod okiem fachowca, bo aktorki Edyty Łukaszewskiej, była urozmaicona występami Klubu Szyderców Bis, prezentującymi piosenki z czasów Zapolskiej i Dulskiej, m.in. z tekstami Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Drugie Narodowe Czytanie, zorganizowane przez wojewodę wielkopolskiego, odbyło się o tej samej porze w Pałacu Działyńskich. Od godziny 11.00 w Sali Czerwonej wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł i dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. Tomasz Jasiński przeczytali fragmenty „Moralności pani Dulskiej”.

W zmaganiach z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej wspomagali ich nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu.

3 2 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze