piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Najpierw porządek, potem pomniki! – apeluje Rada Osiedla Stare Miasto

Miasto ogłosiło konkurs na pomnik króla Przemysła II, który ma stanąć na Górze Przemysła. Zdaniem staromiejskich radnych zanim się postawi pomnik, najpierw warto byłoby zadbać tam o porządek.

Pomnik króla Przemysła II, na który konkurs ogłosił magistrat, będzie dobrym potwierdzeniem stołeczności Poznania, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak jego postawienie powinno odbywać się w zgodzie z poszanowaniem ładu przestrzennego i zasadami poznańskiego porzudnku – uważają staromiejscy radni. I trzeba dodać, że z ich opinią zgadza się wielu poznaniaków, co dało się zauważyć podczas poprzedniej próby postawienia pomnika królowi na Górze Przemysła.

Rada Osiedla Stare Miasto w uchwale apeluje najpierw o zapewnienie porządku i ładu przestrzennego na Górze Przemysła i w jego najbliższym otoczeniu. A jest to apel zarówno do prezydenta Poznania, jak i dyrektora Muzeum Narodowego, orędownika postawienie pomnika króla w sąsiedztwie zamku i jednocześnie gospodarza tej bardziej zaniedbanej części Góry Przemysła, do strony ulicy Ludgardy.

– To niezrozumiałe, że osoby odpowiedzialne za dziedzictwo narodowe nie dostrzegają i nie wstydzą się dzikiej toalety przy ulicy Ludgardy, połamanego płotku, krzywych ławek posadowionych na cegłach czy nieremontowanej od lat brudnej elewacji Muzeum Narodowego – wylicza z oburzeniem radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący ROSM.

Radni wielokrotnie zwracali się do władz miasta z apelem o remont zniszczonego muru oporowego Góry Przemysła od strony ulicy Zamkowej, zwracając także uwagę na potencjał turystyczny mało znanych podziemnych tuneli i przejść pod nią. Do dziś konstrukcja muru oporowego zabezpieczona jest tylko metalowymi kotwami i prowizoryczną drucianą siatką. Jak słyszą staromiejscy radni, nie ma na to środków, gdy tymczasem na znajdujący się po sąsiedzku kościół franciszkanów, który również wymaga remontu, środków z miejskiej kasy również, nie brakuje…

Rada Osiedla Stare Miasto zwróciła się też z apelem do prezydenta o upublicznienie ekspertyzy dotyczącej powodów poważnego uszkodzenia kościoła i budynków w najbliższym sąsiedztwie Góry Przemysła. Czy powodem jest wybudowanie na niej betonowego gmachu nowego zamku? Czy są to inne zakłócenia struktury gruntowej w okolicy? I czy nie należałoby najpierw rozwiązać tych problemów, zanim się zacznie budowanie pomnika – nawet z pomocą sponsora i obejmującego zagospodarowanie sąsiedztwa? Rada wyraziła też obawy, że koszty dostosowania i aranżacji przestrzeni będą wielokrotnie wyższe niż deklarowana dotacja.

Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, zwrócił też uwagę na zaniedbanie zboczy Góry Przemysła od strony placu Wielkopolskiego. Ta część również powinna zostać uporządkowana, zanim się pomyśli o postawieniu pomnika. Jest to zresztą miejsce z ogromnym potencjałem i mogłoby stanowić niezwykle malownicze wejście do zamku od północnej strony.

– Idea pomnika naszego poznańskiego króla powinna łączyć i promować ważne dla nas wszystkich wartości – podkreśla Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Przemysł II był postacią historyczną szczególnie istotną dla Poznania i Wielkopolski, zwłaszcza jako król Polski w latach 1295–1296. Dlatego też król zasługuje na godne upamiętnienie w uporządkowanym i zadbanym otoczeniu, a na Górze Przemysła i w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie.

ROSM, el

Strona głównaPoznańPoznań: Najpierw porządek, potem pomniki! - apeluje Rada Osiedla Stare Miasto