Poznań: Najnowocześniejsze w Polsce Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji otwarte

CTWR_sala_cwiczen_fot2
W Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi UM w Poznaniu otwarto Centrum Technologiczne Wspomaganej Rehabilitacji. To jedyne w kraju miejsce posiadające tak szeroki wachlarz urządzeń wykorzystujących wirtualną rzeczywistość.

Centrum jest wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych metod w rehabilitacji zaburzeń chodu. Wykorzystywane są m.in.: kinezyterapia, ćwiczenia balansometryczne poprawiające równowagę i synergię ruchu, lokomat – pozwalający wytrenować prędkość, długość kroku oraz zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych. Są również bieżnie podwieszane, regulujące nacisk chodu, a także egzoszkielet do odtwarzania wzorca chodu.

W centrum znajduje się nowoczesna sala rehabilitacyjna, pokój badań medycznych, pomieszczenia dla lekarzy, pedagogów i psychologów, oraz „kącik” w który pacjenci mogą zrelaksować się i odpocząć. Wnętrza są przyjazne dla małych pacjentów, co wpływa
na efektywność procesu rehabilitacji. Zostało ono zaprojektowane tak, aby spełniało wszystkie wymogi wobec osób niepełnosprawnych. Jest winda, podjazdy oraz funkcjonalne szatnie i toalety.

Każde dziecko może skorzystać z dwóch dwutygodniowych cyklów w ciągu roku
i maksymalnie sześciu w trakcie całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów mieszkających ponad 30 km od szpitala projekt gwarantuje nocleg w hotelu trzygwiazdkowym oraz transport. W ciągu trzech lat rehabilitacji zostanie poddanych około 900 dzieci z całego Województwa Wielkopolskiego.

W ramach działań informacyjno-edukacyjnych, w trakcie każdego turnusu rehabilitacyjnego prowadzone są szkolenia dla rodziców i opiekunów. Mają oni możliwość zwiększenia swojej wiedzy z zakresu mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Dwa razy w roku organizowane są kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstało dzięki realizacji przez szpital innowacyjnego projektu rehabilitacji „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 19 287 677,00 złotych, z czego poziom dofinansowania wyniósł 18 287 677,00 złotych.

Mat. pras., el

Podziel się: