Poznań: Najlepsze filmy dokumentalne. Festiwal OFF CINEMA

fot. M. Kawczyński CKZamek

8 sekcji tematycznych i 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych i kompleksowy przegląd współczesnej kondycji kina dokumentalnego. Od 18 do 23 października w CK Zamek będzie się odbywał 26. już Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA.

W nowej formule festiwalu nie będzie oglądania filmów online, będzie za to skupienie na sytuacji za wschodnią granicą – w kluczowej dla tegorocznej edycji Festiwalu – sekcji „Bardzo Bliski Wschód”.

„OFF CINEMA odwiedzi Yuliia Antypova, kierująca na co dzień dużym kinem studyjnym w centrum Kijowa, wciąż zagrożonego wojną” – czytamy w zapowiedzi OFF CINEMA. – „Z Berlina przyjedzie stały bywalec i przyjaciel Festiwalu Andrei Kutsila – białoruski dokumentalista, który po realizacji filmu „Gdy kwiaty nie milczą” nie może wrócić do ojczyzny. Na dużym ekranie będzie też można obejrzeć „Mariupol” w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa – litewskiego reżysera, który zginął podczas realizacji drugiej części dylogii w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu. W polskim „Syndromie Hamleta” młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju, poszukując współczesnego Hamleta – reżyser Piotr Rosołowski przyjedzie do Poznania na spotkanie z widzami”.

Na otwarciu festiwalu będzie można zobaczyć świetny debiut „Boylesque” – obraz Bogny Kowalczyk poświęcony najstarszej w Polsce drag queen. Maciej Fiszer opowie o życiu krów w sekcji „Eco Doc”, a Natalia Koryncka–Gruz o zmierzeniu się z Simoną Kossak. Będzie też sekcja „Dokumentów górskich”, „Klasyka Dokumentu”, „Filmy o filmach”, „Dźwięki dokumentu” i oczywiście „Pokazy specjalne”, podczas których będzie można spotkać się z dokumentalistkami i dokumentalistami oraz obejrzeć wybitne filmy w wyjątkowych warunkach.

Festiwal będzie, jak co roku, dostępny dla wszystkich: pokazy odbywają się z audiodeskrypcją, a spotkania są tłumaczone na PJM. Szczegółowy program festiwalu można jak zawsze znaleźć na stronie Centrum Kultury Zamek.

Podziel się: