Zielony Poznań 2 fot. UMP

Poznań: Nagrody w konkursie “Zielony Poznań” przyznane

Właściciele najpiękniejszych ogrodów, najbardziej ukwieconych balkonów i malowniczych zieleńców zostali nagrodzeni w tegorocznej edycji konkursu “Zielony Poznań”. W tym roku Miejska Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania…

– Konkurs “Zielony Poznań” od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wskazują na to liczby – ponad 4 tys. zgłoszeń tylko w tym roku i 85 tys. uczestników we wszystkich edycjach – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Bardzo się cieszę z tak dużego zaangażowania, bo pokazuje to, że poznaniakom zależy na ciekawie zaaranżowanej zieleni w mieście.

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 98 obiektów. Spośród nich jury zarekomendowało prezydentowi Poznania nagrodzenie tych, które wyróżniają się na tle architektury miasta i charakteryzują się indywidualnym charakterem.

Ostatecznie przyznano 12 nagród głównych i 9 wyróżnień w czterech kategoriach – Zieleńce, Balkony, Ogród przydomowy i Rodzinne Ogrody Działkowe. A także 2 wyróżnienia, ufundowane przez Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w kategoriach – Ogród miododajny i Zieleń przyjazna pszczołom oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację. Statuetki i pamiątkowe dyplomy wręczył m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Lista laureatów i wyróżnionych

Zieleńce:
I miejsce – restauracja Umberto
II miejsce – Kazimierz Nowak
III miejsce – Krystyna Loliki

Balkony:
I miejsce – Kamila Saturniewicz
II miejsce – Urszula Molenda
III miejsce – Alina Kasprzak

Ogród przydomowy:
I miejsce – Barbara Durowicz
II miejsce – Halina Jandy
III miejsce – Julita Sydow

Rodzinne Ogrody Działkowe:
I miejsce – Tadeusz Ostafin
II miejsce – Hanna i Zbigniew Wychowańcowie
III miejsce – Jan Góra

Wyróżnienia

Zieleńce:
– Dom Readaptacji Społecznej dla osób bezdomnych wraz z noclegownią Stowarzyszenia MONAR WCPB za wymiar terapeutyczny ogrodu
– Halina i Jerzy Hajko za rabatę kolekcjonerską

Balkony:
– Dorota i Maciej Majewscy za stworzenie ogrodu wertykalnego
– Adam Sokołowski za pięknie ukwiecone okno

Ogród przydomowy:
– Katarzyna Staszak-Piwińska za stworzenie przyleśnej enklawy
– Jolanta Moczyńska-Nowak za ciekawy ogród wielownętrzowy
– Danuta Karnowska-Malara i Ryszard Malara za bajkową scenerię ogrodu
– Aneta i Dariusz Wichrowie za powiew Dalekiego Wschodu

Rodzinne Ogrody Działkowe:
– Marianna Kubicka za wielofunkcyjność działki

Wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM w kategoriach: Zieleń przyjazna pszczołom i Ogród miododajny:
– Małgorzata Janowska-Martel (Zieleń przyjazna pszczołom)
– Stanisław Latuszak (Ogród miododajny)

Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację:
– restauracja Ptasie Radio

Podczas gali wręczono także wyróżnienia dla rad osiedli i zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych za dużą liczbę zgłoszonych obiektów i wyjątkowo sprawny przebieg I etapu konkursu.

Wyróżnione zostały rady osiedli: Nowe Winogrady Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Górczyn, Wola, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Stare Miasto, Rataje, Nowe Winogrady Wschód. Wyróżnienia otrzymały zarządy ROD-ów: ROD Minikowo, ROD Sypniewo, ROD im. Żwirki i Wigury, ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego, ROD 2 Armii Wojska Polskiego, ROD im. A. Paszkowiaka, ROD Kolejarz-Kobylepole, ROD Relaks-Dojazd.

“Zielony Poznań” jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy.

Konkurs składa się z dwóch etapów – osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Aranżacje z najlepszą punktacją przeszły do etapu drugiego, w którym Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, powołana przez prezydenta Poznania, wybierała najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar