Poznań na weekend: Romowie, parowóz i Sonus ex Machina

Koncerty, spektakle i trochę atrakcji na świeżym powietrzu na Betlejem Poznańskim. Mimo jesieni życie kulturalne w Poznaniu kwitnie i jest w czym wybierać!

Na pewno w weekend warto zajrzeć do Betlejem Poznańskiego, działającego na placu Wolności. Także przez cały weekend CK Zamek zaprasza na 2. edycję festiwalu Sonus ex Machina. temat przewodni tegorocznego festiwalu to Rytuał. 23 listopada o 20.00 w Sali Wielkiej wystąpi Warsaw Gamelan Group z elektroniką, a o 23.00 – Księżyc z poznańską grupą syntezatorową Rafała Zapały.
24 listopada o 20.30 na koncert kakofoNIKT z Chór WSJO Canto-Cantare pod dyrekcją Joanny Sykulskiej zaprasza Kościół Ewangelicko-Metodystyczny pw. św. Krzyża w Poznaniu (obok Starego Browaru), a o 22.30 festiwal zakończy KOimpro! #8 after-party Festiwalu Sonus ex Machina. Wstęp na koncerty jest wolny.

W piątek, 23 listopada, o 16.00 warto się wybrać do Urzędu Miasta Poznania na XII Światowe Spotkania z Kulturą Romską. Wystąpią m.in Vanessa & Sorba, Perła i Bracia oraz Zuza i Hanka Krajnik. O godzinie 17.00 Łazęga Poznańska (Św. Marcin 75) zaprasza na prelekcję i prezentację multimedialną dr Liliany Krantz-Domasłowskiej pt.: „Dawne Jeżyce, Łazarz, Wilda – podobieństwa i różnice”.

O godzinie 19.00 w Blue Note rozpocznie się koncert Hamon Martin Quintet, legendarnego bretońskiego zespołu, w ramach XXV Dni Bretanii. Muzykę graną przez Hamon Martin Quintet cechuje ponadczasowa klasa i wirtuozeria. Bilety 40 zł w dniu koncertu. O tej samej godzinie w MP2 z okazji 10. lecia zespołu Bashesh wystąpią, poza jubilatami, także Paluch, Słoń, KęKę, Sheller, Hase i Jeden. A Filharmonia Poznańska zaprasza o 19.00 na koncert „Trzej panowie B – 100. rocznica urodzin Henryka Szerynga”. W programie utwory J.S. Bacha, J. Brahmsa i B. Bartóka.

W klubie Pod Pretekstem (Dziedziniec Różany CK Zamek) o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert „Lucy & Tom: W Blasku Melodii Dawnych Lat”. Bilety: 40 zł. O tej samej godzinie Łazęga Poznańska zaprasza na spektakl „Wdowy” wg S. Mrożka w wykonaniu Teatru Spina, a Alternativa Club (Św. Marcin 80/82) na imprezową Nową Falę: Republika, Brygada, Kryzys, Kult, Maanam, Variete. Bilety 10 zł.

O 20.30 PoemaCafe (Langiewicza 2) zaprasza na koncert zespołu Gentle Swing. W programie największe szlagiery 20-lecia międzywojennego (m. in. piosenki z repertuaru Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Mieczysława Foga).

W sobotę, 24 listopada, Muzeum Narodowe proponuje spotkanie „Duch – wieczny rewolucjonista // Jerzy Hulewicz”. Spotkanie rozpocznie się o 11.15 w gmachu głównym, a poprowadzi je Agnieszka Salamon-Radecka. Wykład opowiada o mało znanym zaangażowaniu Hulewicza w odzyskanie niepodległości przez Polskę przez pryzmat jego fascynacji postacią Komendanta.

W samo południe będzie można zwiedzić podziemia Fortu VI (Lutycka 115) z przewodnikiem. Bilety 10 zł. A o 13.30 na Cytadeli rozpocznie się XII Bieg Na Rzecz Ziemi – Polski Dzień Pamięci Dennisa Banksa.

O godzinie 16.00 zaprasza Muzeum Etnograficzne na wernisaż wystawy „Czarno na Białym w Kolorze” – pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890 – 1939) archiwalnych fotografii z kolekcji muzeum, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.

O 19.00 w Auli UAM w ramach Ery Jazzu All Stars wystąpi Regina Carter Quartet at Aquanet Jazz in Poznań. Bilety 100 zł – 180 zł. O tej samej godzinie w w MP2 zagrają Editors!, a w Sali Wielkiej CK Zamek Glasspop + goście specjalni: LVTR / OBCY, w ramach cyklu „Gramy u siebie”. Bilety 15/20 zł. Również o 19.00 U Bazyla (Norwida 18a) zagra Hynter, w Auli UAM

O 20.00 w Domu Tramwajarza (Słowackiego 19) swoje 15. urodziny będzie obchodził zespół Vavamuffin. Bilety: 35/45 zł. Andrzej Smolik i Kev Fox z kolei wystąpią o 20.00 w Tamie. Bilety: 64 zł.

Niedzielę, 24 listopada, można zacząć na Pchlim Targu Sąsiedzkim #2 – Naramowice charytatywnie. Targ rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 16.00, a odbędzie się w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce ul. Bożydara 10.

W samo południe Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza do zajezdni MPK przy ul. Fortecznej na swoje święto – Katarzynkę 2018. O tej samej porze w Auli S. Stuligrosza Akademii Muzycznej rozpocznie się koncert kwartetu puzonowego TrombQuartet. Usłyszymy utwory zarówno klasyków współczesności (Kazimierz Serocki, Feliks Nowowiejski), jak i twórców XXI wieku (Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschla oraz Aliny Kubik).

O 12.55 z Dworca Poznań Główny wyruszy z kolei specjalny pociąg retro z okazji Dnia Kolejarza. Pociągiem będzie można przejechać do wolsztyńskiej parowozowni przez Stęszew i Grodzisk Wielkopolski. Bilety 29 zł – 39 zł.

O 15.00 w WTC Poznań (Bukowska 12) rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny. Koncert odbywa się w ramach Bigosu Nowogródzko-Wileńskiego.

O godzinie 19.00 w Arenie rozpocznie się koncert „Muzyka Filmowa 2019: Demony i Anioły”. Na scenie zobaczymy: Edytę Geppert, Anitę Lipnicką, Ewę Farną, Darię Zawiałow, Anię Dąbrowską, Martę Zalewską, Natalię Rubiś, Janusza Radka, Kamila Bednarka oraz Krystiana Krzeszowiaka. Bilety: 110 – 270 zł.

Również o 19.00 w Blue Note wystąpi Joanna Dudkowska feat. KOVA. Spektakl „Music and Visual Experience” określany jest jako swoista podróż po muzyce. W nowatorskich aranżacjach znanych utworów, na bas i wiolonczelę z towarzyszeniem zespołu, artyści odkrywają na nowo zarówno kompozycje z kręgu muzyki popularnej, jak i klasycznej. Bilety: 35/45 zł.

O 20.00 Tama proponuje koncert Fisz Emade. Bilety: 70/81 zł.