Poznań na weekend: koncerty i wędrówki po świecie

Volosi, sztuka z Afryki i Peru oraz kubański ogień w postaci koncertu braci Vistel. Weekend w Poznaniu zapowiada się – jak zawsze! – ciekawie.

Piątek, 18 stycznia, można zacząć mocnym akcentem na wykładzie „Szachy jako gra i metafora cywilizacji europejskiej”, na który zaprasza o 18.00 Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (ul. ks. I. Posadzego 3). To pierwszy z cyklu wykładów popularno-naukowych związanych z nowym projektem Geniusz Europy. Wstęp wolny, bez zapisów.

Również o 18.00 w Klubie Pod Minogą rozpocznie się koncert Carnage / It Follows / Last Tango II. A o 19.00 Kino Pałacowe (ul. Św. Marcin 80/82) zaprasza na kolejny film festiwalu Sputnik nad Polską – Festiwal filmów rosyjskich. Będzie to PITER BY KASTA, reż.Aleksiej Soboliew, Phil Lee, 2017.

Blue Note (ul. Kościuszki) proponuje o 19.00 koncert Bester Quartet w ramach 22. Dnia Judaizmu. To zespół o szerokim spektrum stylistycznym. Łączy w sobie muzykę klasyczną, jazz oraz awangardę, dzięki czemu ich muzyka jest tak unikatowa. Zwolennicy ostrzejszych brzmień powinni wybrać się do klubu U Bazyla (ul. Norwida 18A), gdzie również o 19.00 zagrają Witchmaster, Embrional i Brüdny Skürwiel.

W MDK Dragon (ul. Zamkowa 3) na pierwszym piętrze o 19.30 zaczyna się koncert zespołu Vołosi. Koncert jest darmowy a jednocześnie charytatywny, a wesprzeć będzie można Hospicjum Palium. Natomiast o 20.00 Peryskop (u. Dominikańska 7) zaprasza na Mixin’ Blendin’ vol. 2 // DJ Crow: grime, ukg, bassline, a PoemaCafe (Langiewicza 2) zaprasza na koncert Marcina Stycznia, pieśniarza, kompozytora, autora tekstów. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą Ernestem Bryllem.

Klub Kosmos Poznań (Święty Marcin 24) zaprasza o 21.00 na Retro Brzmienia / 80’90’00’, a Próżność (ul.Niepodległości 8a) proponuje Night Time Lovers / Dj WAR x Mother Mary.

Sobotę, 19 stycznia, warto zacząć na Wystawie Sztuki Afrykańskiej w Palmiarni Poznańskiej – tak palmiarnia, jak wystawa czynne są od 9.00.

Od godziny 16.00 natomiast będzie można w ramach V Nocy Fortyfikacji zwiedzić schron przeciwatomowy dla władz Miasta Poznania przy ulicy Słupskiej 62. Ostatnie wejście o godz. 23.30.

O 17.00 Teatr Animacji zaprasza na premierę: „Miłość do trzech pomarańczy” w reżyserii Pawła Aignera. Znany z nieokiełznanego poczucia humoru reżyser zabrał się za słynną klasykę włoskiej satyry, utwór weneckiego dramatopisarza Carla Gozziego. Spektakl będzie mozna zobaczyć także w niedzielę o 16.00. A o 18.30 po sąsiedzku, w Kinie Pałacowym (Święty Marcin 80/82) kolejny film z cyklu Sputnik nad Polską – Festiwal filmów rosyjskich. Tym razem będzie to RERBERG I TARKOWSKI: ODWROTNA STRONA STALKERA, reż. Igor Majboroda, 2009, 140’

Free Blues Band, grupa bluesowa grająca ponad 38 lat muzykę łączącą w sobie elementy rythm’n’bluesa, soul, funky, zaprasza na swój koncert o 19.00 w Blue Note (ul. Kościuszki). O tej samej porze w PoemaCafe rozpocznie się drugi w ten weekeend koncert Marcina Stycznia, a w Sali Ziemi PCC – koncert Zbigniew Preisner i Przyjaciele.

O 21.00 w Próżności zagości Elvis Presley z okazji swoich urodzin, będzie więc tam można posłuchać jego piosenek. Będzie rock’n’roll, będzie swing i będzie piekielnie tanecznie. Natomiast Kosmos Poznań zaprasza na Disco Torino ’80 – prezentuje Dj Fąfer.

W niedzielę, 20 stycznia, w samo południe warto się wybrać do Muzeum Etnograficznego (ul. Mostowa 7) na prelekcję dr Joanny Minksztym „Pod znakiem słońca i ptaka. Biżuteria peruwiańskich Indian”, która przybliży historię i techniki wykonania biżuterii peruwiańskich Indian ze zbiorów naszego muzeum. Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną. To pierwsze z nowego cyklu spotkań i prelekcji pt. „Biżuteria świata”.

Również o 12.00 rozpocznie się akcja „Spucnij z nami obiad vol. 13 dla schronu” w schronie przy ul. K. Tymienieckiego (obok stacji Shella). To kolejna odsłona obiadowych spotkań, z których dochód jest przeznaczony na rzecz remontu schronu.

O godzinie 15.00 na placu Wolności wszyscy chętni będą mogli okazać wsparcie Jurkowi Owsiakowi w ramach akcji #muremzaowsiakiem.

Klub Kosmos o 17.00 zaprasza na Kosmiczne Fajfy Fąfer & Grzesiu, żeby przypomnieć niesamowity klimat domowych prywatek oraz potańcówek z dawnych lat. A o 17.30 w kinie Rialto (ul. Dąbrowskiego 38) będzie można zobaczyć przedpremierowy pokaz filmu „Faworyta”. W rolach głównych Olivia Colman, Rachel Weisz i Emma Stone. A o 18.30 kino Pałacowe zaprasza na film MNICH I DEMON, reż. Nikołaj Dostal, 2016, w ramach festiwalu Sputnik nad Polską.

Również o 18.30 w Sali Wielkiej CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) rozpocznie się koncert zespołu Pustki, będący częścią pożegnalnej trasy koncertowej zespołu. Natomiast o 20.00 Blue Note proponuje Vistel Brothers: Convergence. Rewelacyjni kubańscy bracia Vistel rozpoczynają europejską trasę koncertową ze swoim najnowszym projektem – Convergence.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: