Poznań na trzecim miejscu, jeśli chodzi o zaszczepionych przeciwko koronawirusowi

Jacek Jaśkowiak pierwsze szczepienie fot. UMP
W pełni zaszczepionych w stolicy Wielkopolski jest 60,2 proc. mieszkańców. Lepsze w Polsce są tylko gminy Podkowa Leśna i Warszawa.

Takie dane można znaleźć w rankingu gmin opublikowanym na rządowej stronie. Co najmniej jedną dawką zaszczepionych jest 342 390 poznaniaków i poznanianek. W pełni zaszczepionych jest 320 304 osób – to 60,2 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Jeszcze lepsze wyniki mamy wśród seniorów powyżej 70 roku życia – tu zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest prawie 87 proc. Niewiele gorzej jest wśród osób w wieku 60-69 lat – tu ze szczepienia skorzystało 75 proc. poznaniaków. Co najmniej jedną dawkę przyjęło też ok. 72 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy mają między 20 a 59 lat.

Najmniej zaszczepionych jest wśród młodych poznaniaków i poznanianek (w wieku od 12 do 19 lat) – to nieco ponad 50 proc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rodzice nastolatków w wieku 12-15 lat mogą zapisywać je na szczepienia dopiero od 7 czerwca.

– Cieszę się, że tak wielu z nas zachowało się odpowiedzialnie i zaszczepiło się przeciw koronawirusowi – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziękuję wszystkim, którzy już przyjęli szczepionkę. Tych, którzy ciągle mają wątpliwości, zachęcam do zapoznania się z rzetelnymi badaniami i ustaleniami naukowców. Nic nie uchroni nas lepiej przed kolejną falą wirusa niż szczepienia.

Warto dodać, że także jako region Wielkopolska, jeśli chodzi o tempo i liczbę szczepień, cały czas utrzymuje się w czołówce, od tygodni nie spadając poniżej trzeciego miejsca.

Podziel się: