Poznań: Na Świcie stanęły hoteliki dla owadów (ZDJĘCIA)

hotelik dla owadów fot. ZKZL

Hoteliki dla zapylaczy, karmnik dla ptaków, tablice zapylające, a obok – wystawa zdjęć starych pawilonów. To kolejne atrakcje, które znalazły się w sąsiedztwie nowych pawilonów na Świcie.

Od kilku miesięcy nowe pawilony tętnią życiem, wprowadzają się ostatni najemcy, a mieszkańcy przychodzą na zakupy. Dwa tygodnie temu została otwarta filia Biblioteki Raczyńskich, która na otwarcie przygotowała interesującą propozycję dla odwiedzających.

– W witrynie jednego z lokali użytkowych została umieszczona wystawa historycznych zdjęć pawilonów handlowo-usługowych i terenów je okalających – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wykorzystał do stworzenia wystawy zdjęcia otrzymane od Rady Osiedla Grunwald Północ oraz udostępnione ze zbiorów Cyfrowego Repozytorium Lokalnego „Cyryl”. Dzięki uprzejmości tych dwóch instytucji udało się odszukać kilkanaście interesujących zdjęć ukazujących proces budowy i same pawilony z ubiegłego wieku. Wystawa jest swoistym wehikułem czasu do poprzedniego wieku. Jednocześnie wszyscy oglądający zdjęcia będą mogli powspominać minione czasy oraz zobaczyć jaką przemianę przeszły pawilony po remoncie wykonanym przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

ZKZL przy okazji inwestycji zadbał też o aspekty ekologiczne na Świcie. Już kilka miesięcy temu znalazły się tam budki lęgowe dla jerzyków, a teraz, w ramach współpracy z pobliskimi szkołami, na terenie sąsiadującym ze Świtem pojawiły się hoteliki dla owadów oraz karmnik dla ptaków. Zostały wykonane przez uczniów Szkoły nr 91, Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu.
– Teraz hoteliki i karmnik mają już swoje stałe miejsce w sąsiedztwie pawilonów – podsumował Łukasz Kubiak. – Mamy nadzieję, że już wkrótce okolica będzie pełna ptaków, pożytecznych owadów, a umieszczone przy pawilonach prace rąk dzieci ze wspomnianych szkół będą cieszyć klientów i odpoczywających na terenie inwestycji osób niosąc ze sobą treść edukacyjną.

Podziel się: