Poznań: Na placu Cyryla Ratajskiego stoi nowa rzeźba!

nowa rzeźba, plac Cyryla Ratajskiego fot. UMP
Pracę nosi tytuł „a-wersja” i jest kolejną odsłoną Studenckiej Sceny Postaw Twórczych. Akcja umożliwia młodym artystom zaprezentowanie własnych prac w przestrzeni miejskiej i nawiązanie dialogu z odbiorcami.

Od listopada zeszłego roku na placu Cyryla Ratajskiego cyklicznie pojawiają się prace młodych rzeźbiarzy. We wtorek, 11 sierpnia odsłonięto kolejną. Jej autorami są studenci z Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego – Ksenia Pyza, Weronika Gołąb, Mikołaj Chomacki, Witold Walny oraz Anna Piektun.

– Agresywna płaszczyzna blachy rozdziela miękkie, opływowe formy lub one wpływają inwazyjnie na surowy element. Praca tworzy całość jednocześnie ukazując awersję płaszczyzny względem sfer – mówią autorzy. Instalacja, jak wszystkie dotąd prezentowane, jest odpowiedzią na temat ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego „Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem.

To nie pierwsza rzeźba, jaka stanęła na placu Cyryla Ratajskiego. Do tej pory odbyły się już cztery prezentacje w ramach Studenckiej Sceny Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP. Pierwszą instalację odsłonięto w listopadzie zeszłego roku, drugą w styczniu, kolejne w maju i czerwcu.

Pomysł prezentowania na placu prac młodych artystów powstał w 2019 roku w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego. Wydział Rzeźby UAP opracował wtedy projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać jego działalność.

Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przy współpracy z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: