Mostowa zieleń, fot. ZDM

Poznań: Na Mostowej będzie zielono

Lipy drobnolistne i klony polne oraz kilka gatunków krzewów pojawią się w tych miejscach Mostowej, które są wyłączone z ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego. Prace już się rozpoczęły.

Nowa zieleń zostanie posadzona od ul. Kazimierza Wielkiego aż po ul. Wielką. Prace prowadzone są na terenach, które już wcześniej zostały przeznaczone pod zieleń oraz w zupełnie nowych przestrzeniach.

W sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego dosadzone zostaną lipy oraz krzewy. Klony pojawią się w rejonie kościoła pw. Wszystkich Świętych. Tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną powiększone misy rosnących już drzew, aby polepszyć roślinom warunki siedliskowe. Dodatkowe tereny z zielenią niską pojawią się m. in. w okolicy skrzyżowania Mostowej z ulicami Wierzbową oraz Marii Magdaleny, gdzie dziś znajduje się zabrukowana powierzchnia nie służąca ani parkowaniu, ani pieszym.

Łącznie przy ul. Mostowej posadzonych zostanie 9 drzew i prawie 400 krzewów. Dzięki temu ulica znacznie zyska na estetyce. Warto też pamiętać, że roślinność oddziałuje korzystnie na nasze zdrowie, m.in. przez redukcję zanieczyszczeń występujących w powietrzu, którym oddychamy. Drzewa pozytywnie wpływają na mikroklimat ulicy, dają przechodniom cień podczas upalnych dni. Zieleń będzie zabezpieczona słupkami przed parkującymi samochodami.

Prace przy ul. Mostowej mają zakończyć się do 30 kwietnia. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Radę Osiedla Stare Miasto, która przekazała na ten cel pieniądze ze swojego budżetu.

ZDM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze