Poznań: Na Łazarzu świętowano 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

Poznański Czerwiec 1956 Łazarz Skwer Eki inscenizacja fot. Sławek Wąchała
Była rekonstrukcja historyczna poświęcona Janowi Kulasowi, jednemu z bohaterów Czerwca, była wycieczka śladami powstania, a nawet słodkie przysmaki z tamtych lat. Tak Łazarz świętował rocznicę wybuchu powstania.

Uroczystości odbywały się na skwerze Eki z Małeki (u zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza, Granicznej), a przygotowało je Jeżyckie Centrum Kultury wraz z Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz, Radą Osiedla Święty Łazarz i Projektem Miś.

Wszystko zaczęło się w samo południe i przybyli mogli obejrzeć wystawę przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 56 “Stąd upominano się po raz pierwszy”, wziąć udział w spacerze z przewodnikiem Śladami Czerwca 56, a nawet spróbować smaków tamtych czasów. Nie uwierzycie, ale była woda sodowa z saturatora!

Wielu chętnych przyciągnęła też rekonstrukcja historyczna poświęcona Januszowi Kulasowi, który był jednym z uczestników powstania i którego oryginalny, niełatwy charakter sprawił, że dziś nieco o nim zapomniano. Można też było podyskutować ze specjalistami na temat czerwcowych wydarzeń – tu chętnych było naprawdę sporo – i wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem PTTK „ Śladami Czerwca 56”.

 

Podziel się: