Poznań: Na Ławicy zaczęła działać automatyczna kontrola graniczna

Minuta i już po odprawie? W poznańskim porcie lotniczym to już możliwe. Wszyscy pasażerowie, którzy mają dokumenty biometryczne, a wylatują poza Strefę Schengen, mogą już skorzystać z automatycznej kontroli granicznej.

Na Ławicy uruchomiono pięć bramek dla takiej kontroli. Są przeznaczone dla mieszkańców Unii Europejskiej, którzy lecą poza Strefę Schengen. By z nich skorzystać, trzeba mieć jednak dokument biometryczny, czyli paszport lub najnowszy dowód. Urządzenie zeskanuje dane z dokumentu, porówna je z twarzą osoby, która poddaje się kontroli i jeśli wszystko się będzie zgadzało – pasażer dosłownie po minucie będzie już po kontroli granicznej.

A co się dzieje, gdy bramka się nie otworzy? Wówczas funkcjonariusz, który pełni służbę, otrzyma informację, że pasażer w bramce jest osoba poszukiwaną i zatrzyma ją do wyjaśnienia. Z urządzenia nie mogą też korzystać dzieci, bo jeszcze rosną i ich cechy biometryczne za szybko się zmieniają.

Taka odprawa to znaczna oszczędność czasu tak dla pasażerów, jak dla pracowników Ławicy, a także krótsze kolejki do stanowisk odprawy, na które dotąd bardzo narzekali pasażerowie korzystający z poznańskiego lotniska. W przyszłym roku takie urządzenia zostaną uruchomione także w terminalu przylotów, dla pasażerów przylatujących z krajów spoza Strefy Schengen, czyli np. z Afryki.

Poznań jest trzecim lotniskiem w Polsce, po Warszawie i Modlinie, który dysponuje takimi udogodnieniami dla pasażerów.

PPL Ławica, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: