Królowej Jadwigi, wizualizacja fot. PIM

Poznań: Na Królowej Jadwigi będzie nowy chodnik – i nowa zieleń

30 listopada rozpocznie się przebudowa chodnika i sadzenie drzew po północnej stronie ulicy Królowej Jadwigi. Drzewa będą nawiązaniem do historycznych założeń Ringu Stubbena, gdzie ważną funkcję pełniła zieleń.

– Obecny chodnik jest mocno zniszczony, trzeba go rozebrać i wybudować na nowo. Zieleń stanowi kilka drzew i wąskie pasy trawników. Prace zostały podzielone na etapy tak, by zostało zachowane dojście do klatek schodowych i bram pobliskich nieruchomości – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ciągi komunikacyjne dla pieszych będą się zmieniać wraz z postępem prac. Na czas prowadzenia robót niedostępne będą miejsca parkingowe wzdłuż ulicy. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie inwestycji.

W zależności od warunków atmosferycznych, prace zajmą ok. dwa miesiące. Realizacja inwestycji poprawi funkcjonalność układu komunikacyjnego w tym rejonie i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa ruchu. W zakresie prac jest rozbiórka istniejącego chodnika z miejscami postojowymi, budowa kanału technologicznego, wykonanie nowej konstrukcji i nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych (dwa z nich przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami).

Ulica Królowej Jadwigi wraz z al. Niepodległości tworzy poznański Ring zrealizowany na początku XX wieku na obszarze zajmowanym wcześniej przez fortyfikacje. Zaprojektowano go jako aleję z promenadą pośrodku i dwoma jezdniami po bokach. Istotnym elementem w zamyśle twórców była zieleń – pierścień przyrody otaczający śródmieście.

W zakres rozpoczynającej się w poniedziałek inwestycji oprócz przebudowy chodnika na ul. Królowej Jadwigi wchodzą także nasadzenia 15 wiązów, co będzie nawiązaniem do historycznego założenia Ringu Stubbena. Oprócz drzew posadzone zostaną również lilaki, irgi szwedzkie i trawniki. Nowa zieleń sadzona będzie w wyniesionych gazonach, a istniejące drzewa zostaną dodatkowo zabezpieczone słupkami przez uszkodzeniem. Przewidziany jest również montaż koszy na śmieci i sześciu ławek.

Termin sadzenia zieleni będzie zależny od warunków atmosferycznych.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze