Poznań: Na Krańcowej piesi będą bezpieczniejsi

przejście Krańcowa fot. ZDM
W drugiej połowie czerwca na ul. Krańcowej w rejonie skrzyżowania z ul. Trzemeszeńską uruchomione zostało aktywne przejście dla pieszych. Wkrótce zostanie ono również doświetlone. dzięki temu piesi będą tam bezpieczniejsi.

Poprawa bezpieczeństwa to najważniejszy cel wyposażania przejść dla pieszych w urządzenia poprawiające widoczność. Głównym elementem aktywnych „zebr” są lampy ostrzegające kierowców o zbliżaniu się pieszego do przejścia. Natomiast wykrycie obecności przechodnia jest możliwe dzięki wykorzystaniu fotokomórek.

Tego rodzaju instalacja pojawiła się pod koniec czerwca na przejściu dla pieszych przez ul. Krańcową, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Trzemeszeńską. Po obu stronach ulicy zainstalowane zostały detektory pieszych, a na znakach D-6 „przejście dla pieszych” umieszczono lampy ostrzegawcze. Te ostatnie błyskają pomarańczowym światłem już w momencie gdy ktoś zbliży się do krawędzi „zebry”.

Ponadto Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z wykonawcą dodatkowego oświetlenia, które zostanie zainstalowane w sąsiedztwie przejścia. Zacznie ono funkcjonować jesienią tego roku. Poprawa bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu to jeden ze zwycięskich projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt wszystkich prac wyniesie ponad 28 tysięcy złotych.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: