Poznań: Na co wyda swój budżet Rada Osiedla Stare Miasto?

Radni z osiedla Stare Miasto właśnie przyjęli nowy budżet – a mają do wydania ponad milion złotych. Co dzięki tym pieniądzom pojawi się w przyszłym roku na Starym Mieście?

– Ponad milionowy budżet Osiedla Stare Miasto dzieli się na dwie części: ponad 870 tys. zł przeznaczone będzie na inwestycje, a pozostała część zostanie wykorzystana na działania kulturalne, sportowe i mające wpływ na budowę dobrosąsiedzkich relacji – informuje radna Alicja Wilak, przewodnicząca zarządu osiedla.

Prawie 370 tys. przeznaczone zostanie na remonty i doposażenie szkół i przedszkoli, a także inwestycje m.in. kolejnego etapu rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego przy Solnej. To wspólne przedsięwzięcie władz miasta i lokalnego samorządu. Po oddaniu do użytku efektownej części sportowej prace obejmą przestrzeń zabawową dla najmłodszych.

Zieleń i miejsca wypoczynku m.in. dla seniorów i place zabaw dla dzieci są od lat priorytetem w myśleniu radnych o przyjaznym centrum. W budżecie zaplanowano tu 260 tys. zł. Przestrzeń publiczna powinna być czysta i przyjazna, dlatego radni planują zakup koszy na śmieci oraz rozpoczynają starania o zielone przystanki.

– Stare drzewa w parku im. Henryka Wieniawskiego potrzebują ochrony, badań – na ten cel znalazły się pieniądze. Część placów zabaw wymaga zacienienia – planujemy tu montaż płacht zacieniających, a gdzie będzie to możliwe cień dadzą nowe nasadzenia drzew. Stałym elementem budżetu jest wsparcie modernizacji urządzeń na placach zabaw – mówi radna Maria Sokolnicka Guzek, wiceprzewodnicząca zarządu osiedla.

Z puli 240 tys. zł znaczna część przekazana zostanie na tak zwaną małą architekturę oraz zieleń w obszarach pasów drogowych – nowe ławki, stabilne i długoletnie nasadzenia zieleni, a zwłaszcza odbrukowanie przestrzeni pod drzewa. Rozpoczyna się także dalsza część zmian rewitalizacyjnych placu Cyryla Ratajskiego, czyli opracowanie dokumentacji projektowej.

Dla podniesienia bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców planowane jest uspokojenie ruchu, a przy szkołach montaż progów zwalniających, zmuszających kierowców do zmniejszenia prędkości jazdy.

– Radni zaplanowali 10 tys. na organizację konkursu dla studentów poznańskich uczelni na projekt Zielonych Przystanków – czyli miejsc, gdzie pożyteczna i ceniona zieleń połączy się z pragmatyzmem miejskiej komunikacji zbiorowej – tłumaczy Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący rady osiedla.

Na Starym Mieście działa sporo stowarzyszeń i fundacji realizujących często ambitne projekty kulturalno-społeczne. Dla młodszych mieszkańców i uczniów staromiejskich szkół będzie Konkurs Fotograficzny Migawka Staromiejska. Radni dołożą się też do utrzymania staromiejskiej świetlicy gdzie dzieci poza zabawą i spędzaniem czasu po szkole znajdują pomoc w nauce.

W planie finansowym po raz kolejny znalazły się także środki na organizacje rowerowego Zlotu Starego Marycha, mitingu lekkoatletycznego, zakup książek dla Biblioteki Raczyńskich. Ważna jest także organizacja rejonowej części konkursu Zielony Poznań i projektu Dobry Sąsiad.

ROSM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze