Poznań: „Murem za TVN”. Spontaniczna demonstracja na placu Wolności

protest przeciwko lex TVN fot. S. Wąchała
„Wolna Polska”, „Wolne media”, „W…lać” i wiele innych ostrych określeń można było usłyszeć podczas dzisiejszej spontanicznej demonstracji na palcu Wolności. Wzięło w niej udział około 70 osób.

Uczestnicy zebrali się spontanicznie ze względu na dzisiejsze zamieszanie w Sejmie z lex TVN, ustawą zmieniającą zasady przyznawania koncesji dla mediów, które są własnością kapitału zagranicznego. Zgodnie z ustawą teraz mogą ją otrzymać jedynie media będące własnością spółek czy osób z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Wyłącza to TVN24, która należy do amerykańskiej spółki Discovery.

PiS twierdzi, że w projekcie chodzi o uniemożliwienie przejęcia mediów przez firmy z Rosji, Chin czy krajów arabskich oraz – jak ostatnio powiedział Jarosław Kaczyński – inwestowania w nie przez kartele narkotykowe. Jednak opozycja jest zdania, że chodziło o przejęcie kontroli nad stacją krytyczną wobec obecnego rządu lub jej uciszenie.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 228 posłów, przeciw było 216, od głosu wstrzymało się 10 osób. Zdaniem Beaty Karczewskiej-Krzemińskiej, jednej z uczestniczek dzisiejszej spontanicznej demonstracji, uchwalenie tej ustawy oznacza koniec demokracji.

Jednak Beata André, kolejna protestująca, nie traci nadziei.
– Odpowiedzą karnie przed Trybunałem Stanu za to, co zrobili – mówiła dziś o politykach PiS. – I za to, czego nie zrobili: nie stanęli po stronie praworządności, demokracji, wolnych mediów i praw kobiet.

Demonstracja zakończyła się skandowaniem okrzyków: „Wolna Polska” i „Wolne media”.

To nie koniec drogi legislacyjnej lex TVN. Teraz ustawa trafi do Senatu, który ją najprawdopodobniej odrzuci, jako że tam ma większość opozycja. Wówczas ustawa wróci do Sejmu i znów posłowie będą nad nią głosować. Ale żeby odrzucić senackie weto, PiS będzie potrzebował większości bezwzględnej, czyli więcej niż głosów „za” niż „przeciw” razem ze wstrzymującymi się.

Podziel się: