urządzenie filtrujące fot. MPK

Poznań: MPK testuje urządzenia filtracyjne

Filtruje powietrze, usuwając wirusy, bakterie, alergeny i kurz. Gdy pojazd nie jest użytkowany (nocą) – dezynfekuje jego wnętrze ozonem. Tak działa urządzenie fitracyjne, które testowo zamontowano w dwóch pojazdach MPK.

Do eksperymentu doszło dzięki współpracy z firmą Ster. Zamontowane urządzenia mają poprawić jakość powietrza.

Urządzenia przypominają prostokątne pudełka zamontowane pod sufitem pojazdu. Choć wyglądają niepozornie, stanowią system aktywnej poprawy czystości mikrobiologicznej, separacji alergenów i smogu w środkach komunikacji publicznej Antimicrobial+.

– W trakcie jazdy urządzenia filtrują powietrze za pomocą układów filtracyjnych HEPA14, separując wirusy, bakterie, alergeny, grzyby, roztocza i kurz. Kiedy pojazd jest w ruchu, wymiana powietrza następuje w nim co kilkanaście minut. Skuteczność filtrów HEPA 14 w “wyłapywaniu” cząstek wielkości koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi co najmniej 99,99 proc. Dodatkowo, kiedy tylko jest to technicznie możliwe, czyli gdy pojazd nie jest użytkowany, urządzenia dezynfekują pojazdy ozonem, który skutecznie usuwa nagromadzone wirusy, bakterie i alergeny z powierzchni filtrów separujących powietrze. Jest to pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie na rynku. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń zapewniamy maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu mikrobiologicznego – wyjaśnia Maciej Szymański, prezes zarządu spółki Ster, będącej producentem rozwiązań dla transportu miejskiego, a jednocześnie dostawcą testowanych urządzeń.

MPK Poznań chce sprawdzić możliwość ich wykorzystania w poznańskich tramwajach i autobusach.
– Mamy świadomość zagrożenia, dlatego od początku pandemii podejmujemy działania, mające uniemożliwić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa – mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań. – Wzmocniliśmy proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów. Wprowadziliśmy zasadę centralnego otwierania drzwi przez prowadzących pojazdy. Wszystkie tramwaje i autobusy wyposażyliśmy w automatyczne urządzenia do odkażania rąk. Jako firma otwarta na nowe technologie na bieżąco śledzimy nowe rozwiązania, także w zakresie ochrony przed covid-19. Obecnie rozpoczynamy testy urządzeń filtrujących powietrze. Ich działanie ma być dwukierunkowe: mają poprawiać jakość powietrza w trakcie podróży, a po zjeździe do zajezdni umożliwiać ozonowanie.

– Pandemia koronawirusa nie ustępuje, dlatego miasto Poznań podejmuje kolejne kroki mające zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Niezwykle istotne są dla nas działania dotyczące komunikacji miejskiej, bo ten środek transportu jest przez nas traktowany priorytetowo i kwestia bezpieczeństwa podróżnych jest dla nas pierwszorzędna.

Na czas testów w urządzenia zostały wyposażone: autobus Solaris Urbino 12 (numer boczny 1482) oraz tramwaj Solaris Tramino (numer boczny 549). W najbliższych dniach te pojazdy będą kursować na liniach: 5 (czwartek), 10 (piątek) i 6 (sobota) oraz 169 (czwartek i piątek) i 163 (sobota).

MPK, el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze