niedziela, 25 lutego, 2024

Poznań: Most Chrobrego będzie przebudowany

A właściwie wybudowany na nowo. Jest stary i w tak złym stanie technicznym, że kolejny remont nie miałby sensu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu.

Na jego podstawie zostaną przeprowadzone roboty budowlane.
– Na wykonanie projektu oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i zezwoleń, w tym ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał maksymalnie 910 dni od dnia podpisania umowy – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Z przeprowadzonej przez specjalistów ekspertyzy wynika, że stan techniczny mostu jest zły. Ostatni remont tej przeprawy miał miejsce w 1989 roku, a most jest już wiekowy: zbudowano go w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Nieszczelna jest izolacja pod chodnikami, nie ma prawidłowego odwodnienia, widoczne są uszkodzenia spowodowane przez korozję i nieszczelności w dylatacji. Występujące przecieki oraz uszkodzenia korozyjne mogą w krótkim okresie wpłynąć na obniżenie nośności obiektu. W zdecydowanie w gorszym stanie jest most północny.

W związku z tym starą przeprawę trzeba będzie rozebrać i w jej miejsce, na podstawie przygotowanego projektu, zbudować nową. Na czas rozbiórki i budowy nowego obiektu zaprojektować most tymczasowy po stronie południowej.

Wybrany w postępowaniu przetargowym projektant – oprócz dokumentacji dla budowy mostu tymczasowego i docelowego – przygotuje również projekt przebudowy przejścia podziemnego dla pieszych na Ostrowie Tumskim, przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z ul. Ostrów Tumski i ul. Wieżową, oraz rozbudowę ul. Estkowskiego i Wyszyńskiego (od ul. Chwaliszewo do ul. Zagórze) oraz skrzyżowań z ul. Chwaliszewo, ul. Panny Marii i ul. Wieżową.

Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym mogą składać swoje oferty do 3 grudnia.

PIM, el

Strona głównaPoznańPoznań: Most Chrobrego będzie przebudowany