Mieszkania w Poznaniu fot. UMP

Poznań: Mieszkań przybywa. Idziemy na rekord!

Budowlany boom w Poznaniu trwa – w 2019 roku w budownictwie wielorodzinnym powstało ponad 4,3 tys. mieszkań, a inspektorzy PINB wydali pozwolenia na użytkowanie dla aż 470 domów jednorodzinnych. To rekordowy wynik ostatniej dekady.

– Na przestrzeni ostatnich 10 lat w Poznaniu nie oddano do użytkowania tak dużej liczby budynków mieszkalnych jednorodzinnych – ocenia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. – W 2018 roku, a więc również w bardzo dobrym dla budownictwa okresie, oddano ich 375. Zatem w roku 2019 powstało o prawie 100 budynków mieszkalnych jednorodzinnych więcej, niż w 2018.

Liczba oddanych do użytkowania budynków wielorodzinnych utrzymuje się na stałym poziomie w porównaniu do 2018 roku. W minionym roku odebrano ich 78, natomiast w rekordowym 2018 roku powstał tylko jeden budynek wielorodzinny więcej. Nie oznacza to jednak, że w 2019 r. powstało mniej mieszkań. Wręcz przeciwnie, w 78 oddanych do użytkowania budynkach wielorodzinnych powstało aż 4356 lokali mieszkalnych, a więc o 836 więcej, niż rok wcześniej w 79 budynkach.

W Poznaniu budowano też budynki o funkcji biurowej, przemysłowej, magazynowej czy garażowej. W 2019 roku stanęło ich 97 – to wynik porównywalny do lat poprzednich. Powstawała też nowa infrastruktura techniczna. W 2019 roku zrealizowano aż 294 związane z nią inwestycje – w tym 41 drogowych i 253 związane z uzbrojeniem terenu (rurociągi, sieci telekomunikacyjne czy elektroenergetyczne). To o 47 inwestycji tego rodzaju więcej, niż w roku 2018.

Sporo powstało też obiektów użyteczności publicznej: w 2019 roku zrealizowano 80 takich inwestycji, o 11 więcej niż w roku poprzednim.

Prognozy na kolejne lata są optymistyczne. W 2019 r. rozpoczęto budowę 107 nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, czyli o 49 więcej, niż rok wcześniej. Wzrost rozpoczętych inwestycji widoczny jest również w zakresie budynków niemieszkalnych (np. biurowych, przemysłowych czy magazynowych).

UMP, el

Daj znać innym

4
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

A mieszkańców coraz mniej ma Poznań …

Roman Wyskocz
Gość
Roman Wyskocz

Kuba Gorączkowski To teraz odpowiedz sobie na pytanie. Mieszkancow niby mniej a budowa goni budowe. Gdzie jest przekłamanie ? Podjdz na jakiekolwiek nowe osiedle po 18 i spróbuj zapakowac.

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Roman Wyskocz rbnb . Wynajem dla słoików lub pracowników z innych krajów . Tych co są zameldowani i płacą tu podatki jest coraz mniej .

Karolina Otrząsek
Gość
Karolina Otrząsek

Mieszkanie wykupują masowo ludzie którzy mają pieniądze, pod wynajem.