Poznań: Miasto przesiadło się na rower?

8,4 proc. wszystkich podróży w Poznaniu odbywa się rowerem. To najlepszy zmierzony wynik w Polsce, jak podał Rowerowy Poznań.

“Poznań się w końcu pochwalił – a jest czym! Z ostatnich badań wynika, że 8,4% wszystkich podróży odbywa się rowerem (10,6% podróży niepieszych). To najlepszy zmierzony wynik w Polsce!” – informuje Rowerowy Poznań. Działacze zwracają też uwagę, że Poznań buduje infrastrukturę rowerową według Programu Rowerowego, a wiec planowo. I takie podejście przynosi najlepsze efekty.
“Do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo” – podkreślają cykliści z Rowerowego Poznania. – “Ale kierunek jest dobry i potwierdzają to badania!”.

Jak napisała Rzeczpospolita.pl, przesiadanie się na rower i budowa infrastruktury dla rowerzystów to coraz bardziej powszechna tendencja w miastach, głównie tych największych, ale nie tylko. Zakorkowane centra, zanieczyszczone powietrze i brak miejsc do parkowania dają się we znaki już także w mniejszych ośrodkach.

Włodarze polskich miast coraz wyraźniej zdają sobie sprawę, że muszą postawić alternatywne formy transportu, żeby miasta w ogóle były w stanie funkcjonować.

“Coraz więcej mieszkańców Poznania wybiera rower i to bardzo cieszy” – skomentował wynik prezydent Jacek Jaśkowiak w mediach społecznościowych. – “W 2019 udział rowerzystów w ogólnej liczbie podróży wyniósł 8,4%. Należy się spodziewać, że w kolejnym roku wzrośnie on jeszcze bardziej. Sprzyja temu rozwój infrastruktury, swoje zrobiła też pandemia. Dodatkowo, osoby regularnie jeżdżące rowerem, np. do pracy, zachęcają do tego sposobu przemieszczania się kolejne”.

 

4.1 9 votes
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze