Poznań: Miasto i ZKZL obniżą czynsze przedsiębiorcom

Koronawirus Stary Rynek fot. Sławek Wąchała
W związku z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń dla strefy czerwonej władze Poznania i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wspomogą lokalny biznes, obniżając czynsze do końca bieżącego roku.

ZKZL obniży stawki czynszowe najemcom miejskich lokali użytkowych od 17 października, czyli od daty obowiązywania czerwonej strefy w Poznaniu, do końca 2020 roku. O 50 proc. zostanie obniżony czynsz dla wszystkich podmiotów gospodarczych, które ze względu na wprowadzone obostrzenia nie mają możliwości prowadzenia działalności. Obniżka dotyczy między innymi klubów muzycznych i klubów fitness. Branże gastronomiczna i turystyczna, w tym biura podróży, będą mogły wnioskować o obniżenie czynszu o 25 proc.

O takie wsparcie będą mogli ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykażą spadek przychodów o 25 proc. w stosunku do miesiąca poprzedzającego wprowadzenie nowych obostrzeń lub spadek dochodów w październiku 2020 w stosunku do października ubiegłego roku. Pomoc nie będzie obejmować najemców, których nie dotyczą nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem w Poznaniu strefy czerwonej, lub którzy nie odnotowali spadków dochodów w wyżej wymienionych okresach.

Miasto Poznań oraz ZKZL na bieżąco śledzą sytuację najemców, jak również działania rządu, który w ubiegłym tygodniu deklarował wsparcie m.in. dla branży gastronomicznej i branży fitness. ZKZL pracuje nad kolejnymi scenariuszami, bierze pod uwagę kilka wariantów i będzie dostosowywać działania do aktualnej sytuacji w kraju.
– W nadchodzącej przyszłości rząd może wprowadzić kolejne obostrzenia, które spowodują niemożność prowadzenia działalności gospodarczej przez inne podmioty gospodarcze, które nie są objęte aktualną obniżką czynszu – informuje ZKZL. – Nadal nie wiemy, czy czeka nas drugi lockdown, który niewątpliwie wpłynie na cały lokalny biznes, nie tylko branżę gastronomiczną.

Do końca tygodnia na stronie internetowej spółki zostaną umieszczone wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania obniżki czynszu. Przedsiębiorcy ubiegający się o  jego zmniejszenie, którzy dostali już faktury za korzystanie z lokali za październik, otrzymają ich korekty, uwzględniające obniżkę czynszu.

Pieniądze, jakie ZKZL pobiera z czynszów z lokali użytkowych, są wykorzystywane na utrzymanie i remont lokali komunalnych. Każdy ubytek w tych przychodach obniża możliwości wsparcia podstawowej funkcji ZKZL, jaką jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Obniżając czynsz najmu najemcom lokali użytkowych, ZKZL jako przedsiębiorca dzieli się z nimi konsekwencjami ograniczeń wprowadzanych przez rząd w związku z pandemią.

– Dopóki rząd nie podejmie kroków, które pomogą przedsiębiorcom złagodzić skutki pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń, koszty pandemii ponoszą wszyscy: rząd, samorządy i przedsiębiorcy – podsumowuje spółka.

ZKZL, el

 

Podziel się: