Reklama

Poznań: Miasto dofinansuje Europejskie Centrum Solidarności działające w… Gdańsku

Poznańscy radni zdecydowali o dofinansowaniu Europejskiego Centrum Solidarności, działające w Gdańsku, kwotą 100 tysięcy złotych.

Wszystko zaczęło się od decyzji ministra kultury, Piotra Glińskiego, który zmniejszył dofinansowanie dla Europejskiego Centrum Solidarności o trzy miliony złotych (z siedmiu do czterech). Ucięcie dotacji teoretycznie może spowodować, że ECS nie będzie w stanie zorganizować hucznych obchodów trzydziestej rocznicy wyborów 4 czerwca. Z tego też powodu Poznań wyszedł z inicjatywą przekazania części brakujących środków na Europejskie Centrum Solidarności.

Przeciwko dofinansowaniu mocno protestowała opozycja. – W sprawie dofinansowania Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku moją wątpliwość budzi kilka rzeczy – wyjaśnił Krzysztof Rosenkiewicz, z Prawa i Sprawiedliwości. – Po pierwsze czy w ogóle był wniosek w tej sprawie, ponieważ powinniśmy działać na wniosek. Po drugie: niestety okazuje się, że decyzja Ministerstwa Kultury o powrocie do wcześniejszy stawek była decyzją w dobrym kierunku, ponieważ instytucja ta nie ma problemów z finansowaniem. Te pieniądze można byłoby przeznaczyć na inne instytucje mające być może mniejszy rozgłos.

Radny wskazał tutaj jako przykłady chociażby Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czy dofinansowanie dla zaniedbanych kwater Powstańców Wielkopolskich, które znajdują się na Powązkach w Warszawie.

Ostatecznie radni miejscy zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na ECS. Za pomysłem głosowało 21 radnych, 9 było przeciwko dofinansowaniu, a 1 zdecydował się na wstrzymanie od głosu.

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Db
Gość
Db

Centrum uzyskało dofinansowanie ze zbiórki niedawno prowadzonej na fb na milionowe sumy. Więc dlaczego miasto Poznań 100 tys zł przekazało tam a w Poznaniu mnóstwo inicjatyw poszukuję finansowania