Poznań: Marszałek Marek Woźniak apeluje o bezzwrotną pomoc dla lotnisk

– Lotniska regionalne potrzebują pomocy bezzwrotnej – apelował Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski, podczas posiedzenia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów, która zajmuje się polityką spójności terytorialnej i budżetem unijnym.

Podczas spotkania komisji, które odbyło się 26 lutego, wiele uwagi poświęcono właśnie lotniskom w kontekście opracowywanych właśnie opinii dotyczących bezpieczeństwa lotnisk regionalnych. Mówiono także o wpływie pandemii covid-19 na transport lotniczy i sytuację całej branży, w tym lotnisk regionalnych.

– Moje lotnisko regionalne przyjmowało do tej pory blisko 2,5 miliona pasażerów – mówił marszałek podczas posiedzenia komisji. – Dzisiaj w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 liczba ta spadła o 70 proc. Konieczna była również redukcja zatrudnienia o 15 proc. To dowodzi, że sytuacja jest niezmiernie trudna. Samorząd Województwa Wielkopolskiego udzielił lotnisku wsparcia z własnych środków w wysokości 25 milionów złotych. Jest to pomoc w postaci pożyczki, a tymczasem lotniska regionalne potrzebują pomocy w formie bezzwrotnej. Musimy znaleźć źródło takiej pomocy, być może w ramach Funduszu Odbudowy. W przeciwnym razie lotniska będące ważnym elementem rozwoju dla każdego regionu, nie przetrwają obecnego okresu.

Z powodu pandemii w 2020 r. sektor lotniczy odnotował straty netto w wysokości 56,2 mld euro. Przewieziono o 1,7 mld pasażerów mniej, wykonano o 6,1 mln mniej lotów w porównaniu z 2019 r. oraz zarejestrowano 191 000 zwolnień pracowników w całej Europie. Szacuje się, że ruch lotniczy powróci do poziomu z 2019 r. w najbardziej optymistycznym scenariuszu dopiero w 2024 r., a w najbardziej pesymistycznym – w 2029 roku.

Działania naprawcze w tym zakresie będą wymagały aktywności nie tylko zarządów lotnisk, władz regionalnych, krajowych oraz europejskich, ale także zapewnienia odpowiednich środków w ramach nowej perspektywy finansowej na 2021-2027.

O skutkach pandemii i priorytetach, na których lotniska regionalne będą musiały się skupić, mówił także Olivier Jankovec, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych w Europie (ACI EUROPE) skupiającej ponad 400 lotnisk.

Jego zdaniem proces odbudowy lotnisk nie będzie prawdopodobnie możliwy już w pierwszym kwartale 2021 ze względu na nowe mutacje wirusa, opóźnienia w szczepieniach, a w konsekwencji dalsze ograniczenia w podróżowaniu.

W tym czasie lotniska będą potrzebowały pomocy, m.in. wsparcia w zakresie wypłacania odszkodowań, dekarbonizacji, możliwości odzyskiwania stałych kosztów, do których ponoszenia są zmuszone, skoro są otwarte – ale których nie mają z czego płacić, ponieważ nie mają dochodów. Niezbędna będzie także pomoc operacyjna po 2024 roku czy uwzględnienie w rewizji pomocy państwowej nowej rzeczywistości rynkowej.

UMWW

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze