Poznań: Mariusz Wiśniewski pyta PKP o awarie systemu sterowania ruchem

Mariusz Wiśniewski fot. L. Łada
Zastępca prezydenta Poznania wysłał dziś pismo do Zarządu PKP PLK, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie częstymi awariami systemu sterowania ruchem pociągów i prosi o informację, kiedy problem zostanie rozwiązany.

Jak zauważa zastępca prezydenta, częstotliwość występowania poważnych awarii systemu sterowania ruchem pociągów na stacji Poznań Główny, jak również ich skali, jest bardzo niepokojąca. Zwłaszcza że Poznań, jeśli chodzi o liczbę pasażerów, jest największym węzłem kolejowym w Polsce.
„W piśmie proszę o szczegółowe wyjaśnienie przyczyn występowania tych sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem incydentu z dnia 30 lipca 2021 r. Jest to ważne z punktu widzenia mieszkańców Poznania, Wielkopolski oraz osób przyjezdnych z kraju i zagranicy” – poinformował zastępca prezydenta w mediach społecznościowych.

To nie pierwsze pismo na ten temat, które wysyłają władze Poznania do PKP – awarie systemu trwają praktycznie od jego zamontowania w 2019 roku i od samego początku władze Poznania usiłują wymóc na PKP rozwiązanie problemu – jak dotąd, bezskutecznie. Dodatkowo PKP nie przesyła informacji o awariach do lokalnych centrów zarządzania kryzysowego, a przecież to znacznie ułatwiłoby i przyspieszyło poinformowanie pasażerów o problemie.
„Najwyraźniej strona kolejowa nie ma opracowanego jednego wzorca postępowania, co powoduje chaos informacyjny i przekłada się na zwiększanie skali utrudnień” – podsumował Mariusz Wiśniewski. – „Podczas przywołanej awarii z roku 2019 pociągi kończyły bieg na stacjach położonych w okolicy Poznania i były następnie wyprawiane w kierunku przeciwnym, co oczywiście skutkowało poważnymi konsekwencjami dla komunikacji miejskiej, jednak dawało pasażerom szanse dotarcia do celu podróży. Tymczasem 30 lipca br., nie licząc połączeń całkowicie odwołanych, pociągi oczekiwały na możliwość dotarcia do centrum węzła w promieniu do 100 km od Poznania, co kończyło się opóźnieniami przekraczającymi 8 godzin! Wobec tak niejednolitej strategii działania awaryjne zorganizowanie odpowiednich wzmocnień transportu zbiorowego na terenie miasta jest wysoce utrudnione, bądź też wprost niemożliwe”.

Zastępca prezydenta zwrócił się do PKP o pilne podjęcie działań, które poprawią sytuację i skutecznie wyeliminują takie zdarzenia w przyszłości.

Podziel się:

Ostatnio dodane: