Mariusz Puchalski, fot. Teatr Nowy

Poznań: Mariusz Puchalski nie żyje!

Znakomity aktor Teatru Nowego, obdarzony wyjątkowo pięknym głosem i wielka charyzmą, świetny reżyser i laureat wielu zawodowych nagród – nie żyje. W styczniu obchodził swoje 68 urodziny.

O jego śmierci poinformował Teatr Nowy:
“Kiedy w finale I aktu spektaklu MISTER BARAŃCZAK wychodził sam na scenę, by przejmująco zaśpiewać tekst Josifa Brodskiego, rozbawiona jeszcze chwilę wcześniej publiczność milkła nagle, poruszona. W tej niezwykle szczerej, osobistej interpretacji tylko w jeden wers trudno było uwierzyć: „Z tych, co mnie zapomnieli, złożyłoby się miasto”. Zapomnieć? Jego role i reżyserskie pomysły, rozmowy w kulisach, żarty, wspomnienia, anegdoty – przecież to wszystko chcemy i będziemy pamiętać, tak jak będziemy słyszeć jego charyzmatyczny głos:

„Co mogę powiedzieć o życiu? Że rzecz to w sumie dość długa.
Tylko nieszczęście budzi we mnie zrozumienie.
Ale dopóki ust mi nie zatka gliniasta gruda,
będzie się z nich rozlegać tylko dziękczynienie”.

Mariusz Puchalski był absolwentem rocznika 1975 Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1975). Rok przed ukończeniem uczelni zadebiutował na deskach jej teatru studyjnego jako Pantalon w “Turandot. Ksieżniczce chińskiej” Carlo Gozziego w reżyserii Waldemara Wilhelma.

Aktorem Teatru Nowego był od 1993 roku, a wcześniej grał także w teatrze Polskim. Był także reżyserem – ma na swoim koncie „Kwartet” Ronalda Harwooda. Pisał też scenariusze oraz teksty kabaretu aktorskiego RAZ. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać go w “Krzycz. Byle ciszej” w reż. Anety Groszyńskiej, “Chciałbym nie być” w reż. Adama Ziajskiego, “Holoubku synu Picassa”, w reż. Julii Szmyt, “Elvisie” w reż. Michała Siegoczyńskiego, “Dziadach” w reż. Radosława Rychcika oraz “Misterze Barańczaku” w reż. Jerzego Satanowskiego.

W 1988 roku zdobył nagrodę dla najpopularniejszego artysty scen poznańskich – Biały bez. W styczniu 2013 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

TN

4 8 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze