park Browarna 3 fot. UMP

Poznań: Mamy nowy park. Przy Browarnej

Nowe drzewa i krzewy, alejki i ławki, a nawet siłownia zewnętrzna. Antoninek doczekał się rewitalizacji swojego parku. Dawny park XX-lecia PRL jest teraz parkiem przy Browarnej i wygląda pięknie.

Park przy ul. Browarnej powstał w latach 60. ubiegłego wieku, w rocznicę upamiętniającą XX-lecia PRL-u (taka była też jego ówczesna nazwa). Z roku na rok miejsce to było jednak coraz bardziej zaniedbane. W ostatnich latach pokrywał je nieuporządkowany gąszcz zieleni i zarośli. Park uznawano za nieistniejący, nie był zaznaczany nawet na mapach.

Zarząd Zieleni Miejskiej przejął ten zapomniany teren w 2015 roku, do rewaloryzacji przystąpił w 2016 r. Najpierw zlecono dokumentację budowlano-wykonawczą, która uwzględniła pomysły i postulaty mieszkańców oraz została uzgodniona z Radą Osiedla Antoninek – Zieliniec – Kobylepole. W 2017 r. rozpoczęto prace budowlane.

W parku wydzielono ścieżki spacerowe. Zamontowano oświetlenie, ławki i stoły piknikowe oraz kosze na śmieci. Wybudowano plac zabaw i siłownię zewnętrzną. Posadzono nowe rośliny: 5126 krzewów, 370 roślin okrywowych i 27 drzew oraz założono 1,8 ha trawników. Teraz część z nich zakwitła i uroda parku jest jeszcze bardziej widoczna.

Wśród roślin, które można podziwiać, jest azalia pontyjska. Park przy ul. Browarnej jest jedynym miejscem w przestrzeni publicznej Poznania, gdzie można zobaczyć ten krzew. W przyszłości rośliny te będą obficie kwitnąć, ciesząc oko mieszkańców i turystów.

Powierzchnia odnowionego parku to 2,1 ha. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 2,1 mln zł, z czego 600 tys. zł to środki z Poznańskiego Budżetu Poznańskiego 2019.

UMP, el

 

Dodaj komentarz

avatar