Laba Land fot. S. Wąchała

Poznań: Malta Festiwal – finałowy dzień Sceny na Wilczaku

Adam Nowak, Chór Pogłosy, kakofoNIKT, Tokłowicz with Strings, Teatr Fuzja – wszystkich zobaczą i usłyszą ci, którzy wybiorą się na zakończenie pięciu festiwalowych dni na Laba Land na Wilczaku.

Już od rana trwała rozgrzewka, można też już oglądać wystawę podsumowującą warsztaty szycia rzeźb “Baba – portret współczesny” Krystyny Lipki-Czajkowskiej. O 14.00 koncert “Tokłowicz with Strings”, czyli premierowy projekt poznańskiego saksofonisty Dawida Tokłowicza, który powstał w czasie kwarantanny. Usłyszymy nowoczesne aranżacje Przybory, „Ptaszyna” Wróblewskiego, Komedy, a także improwizacje i autorskie kompozycje.

O 17:00 odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans “Bez_tytułu / Re_kolekcje”, na który złożą się m.in. herstorie zbierane w wiosce tipi przez ostatnie dni. Popularne utwory do słów Młynarskiego, Grechuty, Herberta oraz premierowe kompozycje zagra Adam Nowak z Acoustic Amigos, czyli Jarkiem Trelińskim z zespołu Raz, Dwa, Trzy i Karimem Martusewiczem z zespołu Voo Voo.

“Woda jest tobą” to protest-song i krótka opowieść filmowa powstałe z rozważań wokół społecznych kontekstów wody i projektów artystyczno-badawczych, które eksplorują ten temat w ramach tegorocznego Generatora Malta, czyli społeczno-artystycznego programu festiwalu.

– Do ich stworzenia zaprosiłam młode artystki, które cenię za uważną obserwację świata, pracę na tematach społecznie zaangażowanych i umiejętność przekładania ich na dźwięk i obraz, z niezwykłą wrażliwością – wyjaśnia Joanna Pańczak, kuratorka program “Woda jest tobą”. – Na początku było słowo i melodia, napisane przez zespół Cukry, a z nich urodził się obraz wyreżyserowany przez Marię Ornaf ze zdjęciami Zuzanny Zachara-Hassairi. Tekst utworu powstał na podstawie przeprowadzonych przez zespół Cukry wywiadów o wodzie z osobami, które realizują działania w Generatorze Malta.

Na zakończenie dnia i Sceny na Wilczaku wystąpią Chór Pogłosy oraz kakofoNIKT, którzy zaproszą na obrzędowy koncert “Nocny lot do Wyraju”. Projekt odnosi się do słowiańskiej mitologii, obrzędowości i polskiej tradycji hałasu – antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z cyklem wegetacji oraz przesileniem słonecznym.

Malta Festiwal, el

Dodaj komentarz

avatar