Poznań: Mało ofert na rynku pracy?

fot. Sławek Wąchała
Sześć razy mniej niż na przykład w Krakowie, znacznie mniej niż w Gdańsku czy Łodzi, a nawet znacznie mniejszych miastach. Dlaczego w Poznaniu jest tak mało ofert pracy?

Sytuację postanowił zbadać portal Money.pl, który zauważył, że Poznań pod tym względem bardzo odstaje od reszty kraju. Bezrobocie ma bardzo niskie, wskaźniki rozwoju gospodarczego bardzo dobre, ale ofert pracy sześciokrotnie mniej niż w Krakowie. Dlaczego?

Raport Grant Thornton podaje, że tylko w lipcu opublikowano 36 tysięcy ofert pracy w Polsce. Najwięcej we Wrocławiu i Krakowie, nieco mniej w Gdańsku i Łodzi, a zaledwie 3,1 tys. ofert w Poznaniu. To znacznie mniej nie tylko niż w Krakowie, ale też w mniejszych miastach, takich jak Katowice, Lublin, Bydgoszcz czy Szczecin.

W Poznaniu jest też wyjątkowo niskie bezrobocie w Poznaniu w czerwcu 2021 r. wyniosło zaledwie 2 proc. To tyle samo, co w Warszawie, podczas gdy w Krakowie stopa bezrobocia to 3,3 proc. Czyli ani ludzie nie szukają pracy – ani praca nie szuka ludzi. Co jest powodem tak niezwykłej sytuacji?

Jak uważa Katja Ložina z Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania, to specyfika poznańskiego rynku pracy. Pracownicy są tu lojalni i nie zmieniają pracy tak często jak w innych rejonach. Dodatkowo w czasie pandemii pracodawcy wykazali się większą odpowiedzialnością i starali nie zwalniać pracowników. Teraz więc nie muszą ich zatrudniać.

Jednak i przed pandemią w Poznaniu nie było jakiejś szczególnej obfitości, jeśli chodzi o oferty pracy – według raportu Grant Thornton w maju 2019 r. w Poznaniu było ich zaledwie 4,7 tys. i wtedy także widać było różnicę między stolicą Wielkopolski a innymi miastami. Natomiast w maju 2020 liczba nowych ofert wyniosła tylko 1,2 tys. To było najmniej z dużych miast.

Jednak zdaniem właścicieli firm i agencji pracy mimo że ofert jest tak mało, to i tak firmy mają problem ze znalezieniem pracowników. Kilka lat temu na jedną ofertę napływało nawet kilkadziesiąt odpowiedzi. Obecnie jest ich zaledwie kilka. A mimo to bezrobocie jako takie w Poznaniu praktycznie nie istnieje – stolica Wielkopolski od lat wykazuje się najniższy poziom bezrobocia w kraju, a nawet w Unii Europejskiej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: