Poznań: Łóżka koszarowe z zakładu karnego trafiły do… fortu

Fort 1a koszary szyjowe fot. ZK Wronki
30 łóżek koszarowych z Zakładu Karnego we Wronkach zostało przekazanych Porozumieniu dla Twierdzy Poznań. Dzięki nim w Forcie 1a uda się odtworzyć wyposażenie koszar z początków XX wieku.

– Zakład Karny we Wronkach, jak każda jednostka gospodarująca mieniem Skarbu Państwa, może dokonać przekazania zbędnych i zużytych składników majątku między innymi na rzecz organizacji prowadzących działalność kulturalną – wyjaśnia mjr Danuta Zielińska, rzecznik prasowy ZK Wronki.

I właśnie dzięki temu – i dzięki współpracy z Porozumieniem dla Twierdzy Poznań – do Fortu 1a trafi 30 łóżek koszarowych, które pozwolą na odtworzenie w wybranych kazamatach atmosfery izb żołnierskich sprzed nieomal stu lat – i przybliżenie w ten sposób odwiedzającym wygląd i charakter dawnych pomieszczeń koszarowych fortu. Na terenie fortu, nad czym pracują już członkowie Porozumienia dla Twierdzy Poznań, docelowo powstać ma również ścieżka dydaktyczna po obwałowaniach fortu i podziemna trasa edukacyjna w jego poternach i kazamatach.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań to organizacja popularyzująca fortyfikacje poznańskie i ich ochronę. Sprawując opiekę nad powierzonymi obiektami fortecznymi, PdTP prowadzi prace porządkowe i zabezpieczające oraz rewitalizacyjne, natomiast w ramach działań edukacyjnych organizuje spotkania, prelekcje czy wyprawy turystyczne związane tematycznie z Twierdzą Poznań.

Dzięki staraniom PdTP wytyczony został Poznański Szlak Forteczny z ponad czterdziestoma tablicami informacyjnymi opatrzonymi rysunkami i materiałami kartograficznymi opisującymi najciekawsze elementy twierdzy. Porozumienie dla Twierdzy Poznań od lat współtworzy też Dni Twierdzy Poznań, które na stałe już wpisały się w kalendarz ogólnopolskich imprez propagujących turystykę forteczną.

ZK Wronki

Podziel się:

Ostatnio dodane: