Poznań: Linie turystyczne wyruszają na trasę!

linie turystyczne fot. ZTM
Już od soboty 15 maja ponownie będzie można zwiedzać historyczny Poznań z pokładu także historycznego tramwaju lub autobusu. Na trasy wyruszają linie turystyczne. Z nowościami.

Tradycyjnie już na trasy wyruszą tramwajowa linia nr 0 i autobusowa nr 100. Ale nowością będzie linia autobusowa nr 102, która będzie kursować do Muzeum Martyrologii Fort VII i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. To projekt pilotażowy – jeśli będzie się cieszył zainteresowaniem, czego dowodem będzie frekwencja, to może na stałe zasilić linie turystyczne.

Dodatkowo w tym roku na początek sezonu ZTM do każdego kupionego biletu doda niebieską opaskę odblaskową z logo ZTM. na nowych właścicieli czeka 600 tego typu gadżetów i będą rozdawane do wyczerpania zapasów.

– Chcemy w ten sposób jeszcze bardziej uatrakcyjnić linie turystyczne oraz dać możliwość dojazdu do obiektów związanych z historią Poznania – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Miłośnicy zabytkowych pojazdów nie powinni pominąć atracji przejechania się „ogórkiem” czy którymś z zabytkowych tramwajów z taboru MPK.

– Przejażdżki historycznym taborem MPK Poznań już na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz miasta. Nasi pasażerowie mogą poczuć klimat dawnych czasów, powspominać, a przy okazji zwiedzić Poznań – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes ds. operacyjnych MPK Poznań. – Linią autobusową 100 będzie można dojechać z Dworca PKP Poznań Główny do Nowego Zoo, po drodze zwiedzając Jeżyce i centrum, w soboty „ogórkiem” kursującym na linii 102 dotrzemy z Poznania Głównego do Fortu VII i Muzeum Broni Pancernej. Linia tramwajowa 0 umożliwi natomiast obejrzenie dawnej zajezdni przy Madalińskiego, Jeżyc, śródmieścia, a wybrane kursy dowiozą do Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy Głogowskiej.

– Obsługę autobusowych linii turystycznych stanowić będą przede wszystkim Ikarusy 260 i 280 oraz Jelcz PR 110.W soboty na trasie linii nr 102 będzie się pojawiał szczególnie lubiany przez pasażerów „ogórek”, czyli Jelcz RTO 043 – dodaje Łukasz Bandosz, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i kierownik Działu Eksploatacji i Utrzymania Infrastruktury ZTM w Poznaniu. – W maju na linii tramwajowej królować będą „helmuty”, „stodwójki” i „stopiątki”, jednak od czerwca do końca sezonu planowane jest uruchamianie w każdą niedzielę tramwaju typu N w składzie dwu lub trzywagonowym, a w soboty na przemian wagonów: 102N, GT6, 102Na, 105N i GT8.

Z posiadania historycznogeo taboru w pełnej sprawności jest bardzo dumny Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.
– Jesteśmy otwarci na najnowsze technologie, ale jednocześnie nie zapominamy o przeszłości – podkreśla. – Staramy się zachować historyczny tabor w stanie czynnym, aby młode pokolenie mogło przekonać się w jaki sposób podróżowali ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Trasa linii nr 100 (autobus)

POZNAŃ GŁÓWNY – Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Kościelna – Poznańska – Libelta – Niepodległości – Solna – Św. Wojciech – Północna – Garbary – Estkowskiego – po trasie linii nr 184 – NOWE ZOO

Powrót: NOWE ZOO – po trasie linii nr 184 – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Garbary – Solna – Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności – 3 Maja – 27 Grudnia – Kantaka – św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 30 minut.

Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 11:20* (obsługiwany autobusami historycznymi JELCZ i Ikarus), 12:05, 13:10, 14:10*, 15:00, 15:50, 16:40.

Kursy z przystanku Nowe ZOO o godz.: 12:05* (obsługiwany autobusami JELCZ i Ikarus) 12:45, 13:45, 14:45*, 15:45, 16:45, 17:25.

Trasa linii nr 102 (autobus)

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Bukowska – al. Polska – Dąbrowskiego – Nidziańska – Sytkowska – Skalskiego – Startowa – Wzlotowa – Lotnicza – 3. Pułku Lotników – MUZEUM BRONI PANCERNEJ

Powrót: MUZEUM BRONI PANCERNEJ – 3. Pułku Lotników – Lotnicza – Dąbrowskiego -… – POZNAŃ GŁÓWNY.

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 28 sierpnia (sobota). Kursuje tylko w soboty (w momencie otwarcia muzeów).

Czas przejazdu: około 25 minut.

Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 15:00.

Kursy z przystanku Muzeum Broni Pancernej o godz.: 10:30, 12:30, 14:00, 15:50.

Trasa linii nr 0 (tramwaj)

ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO* – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – 23 Lutego – Estkowskiego – Jana Pawła II – Kórnicka – Lewandowskiej – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO

(*pierwszy kurs dodatkowo przez Zajezdnię Głogowska ze zwiedzaniem muzeum)

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 45 minut.

Kursy z przystanku Zajezdnia Madalińskiego o godz.: 11:30 (dodatkowo z przejazdem przez Muzeum Komunikacji w zajezdni MPK Poznań przy ulicy Głogowskiej), 13:00, 14:00, 15:30 i 16:30.

Bilety na linie turystyczne

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe. Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe obowiązują zarówno na linii nr 0 i 100 oraz na linii nr 102. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem dowolnej linii turystycznej (na tym samym bilecie).

Bilety sprzedawane są (wyłącznie za gotówkę) przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych. Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0, 100 oraz 102) liniach organizowanych przez ZTM.

UMP