Poznań: Kultura na wynos – miasto pomaga artystom w czasie pandemii

50 tysięcy złotych – tyle wynosi pula nagród w konkursie “Kultura na wynos”. Autorzy najciekawszych inicjatyw kulturalnych zostaną nagrodzenia i łatwiej będzie im przetrwać czas pandemii.

Wiosenne i letnie miesiące co roku obfitują w wydarzenia kulturalne – w Poznaniu odbywa się ich wówczas około 600 miesięcznie. Gdy odwołane zostały wszystkie koncerty, spektakle i wernisaże, wielu poznańskich twórców spontanicznie, najczęściej nie dysponując żadnym wsparciem finansowym, zaczęło dzielić się swą twórczością w sieci. Miasto Poznań podjęło się ich promowania pod hasłem #kulturanawynos oraz zadeklarowało, że w ramach pakietu #poznanwspiera nagrodzi najciekawsze, zrealizowane już projekty.

– Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji środowiska kultury. Mimo odwołania setek wydarzeń wielu jego przedstawicieli wzięło na siebie podtrzymanie więzi z odbiorcami kultury, co jest warte uznania i docenienia. Za sprawą konkursu “Kultura na wynos” chcemy wybrać i nagrodzić najciekawsze działania już zrealizowane, bądź te, które zostaną przygotowane i udostępnione w sieci do 15 czerwca. Wtedy też zakończy się nabór – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Na nagrody i wyróżnienia w konkursie przeznaczono kwotę 50 000 złotych. W każdej z trzech kategorii (wydarzenia, edukacja, wydawnictwa) przyznana zostanie nagroda główna w wysokości 5 000 złotych. Kapituła przyzna także wyróżnienia w wysokości od 1000 do 3 000 złotych. Konkurs jest ograniczony do osób fizycznych mieszkających w Poznaniu lub płacących tutaj podatki oraz innych podmiotów (organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy) mających siedzibę w naszym mieście. Do minimum ograniczone zostały formalności – wystarczy wypełnić internetowy formularz, niewymagający odręcznego podpisu. Wyniki poznamy w lipcu.

Operatorem konkursu jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania, który w ramach pakietu #poznanwspiera rozpoczął już program badań poznańskiego sektora kultury, uruchomił dodatkową pulę małych grantów dla organizacji pozarządowych, a także pracuje nad nowym, interwencyjnym programem stypendiów artystycznych, który zostanie niebawem przedstawiony Radzie Miasta Poznania.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar