Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Kto jest Dobrym Sąsiadem na Starym Mieście?

Grzegorz Kmita “Patyczak”, Bernard Jakubowski, Michał Marcinkowski, państwo Powaliszowie i wielu, wielu innych – oto laureaci kolejnej edycji konkursu Dobry Sąsiad, który prowadzi Rada Osiedla Stare Miasto.

Na poznańskim Starym Mieście można prowadzić dobry, rentowny biznes. Sporo tu turystów, klientów, petentów urzędów, uczestników życia kulturalnego i niestety coraz mniej mieszkańców. A na tym, żeby jak najwięcej osób mieszkało w centrum i tworzyło wyjątkowy klimat centrum miasta zależy osiedlowych radnym. Rok temu Rada Osiedla Stare Miasto wręczyła pierwsze certyfikaty Dobrego Sąsiada. Teraz przyszedł czas na kolejne wyróżnienia.

Oto laureaci:

Wśród Dobrych Sąsiadów w zgłoszeniach wskazano Grzegorza Kmitę – Patyczaka, staromiejskiego listonosza, ale także przewodnika po Poznaniu i muzyka rockowego] oraz pana Bernarda Jakubowskiego, szewca z ulicy Kopernika. Choć być może panów wiele różni to obaj mają dar zjednywania sobie ludzi.

W zakładzie pana Bernarda zawsze jest tłoczno i to nie tylko z powodu jakości usług, to sąsiedzki punkt kontaktowy w tym fyrtlu! A Grzegorz Kmita to świetny człowiek, miły, życzliwy, zawsze można z nim fajnie i mądrze porozmawiać. Doceniają go staromiejscy seniorzy.

Warto wyróżnić i podziękować Michałowi Marcinkowskiemu, przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i rozrywkowej, ale przede wszystkim społecznikowi i aktywiście z ulicy Taczaka. To m.in. jemu zawdzięczamy pierwszą społeczną umowę pomiędzy mieszkańcami przedsiębiorcami i właścicielami. Działa jak szeryf pilnując przestrzegania porządku na staromiejskiej uliczce, inicjator wielu wydarzeń kulturalnych. Można to dostrzec np. latem, kiedy punktualnie o godz. 22 chowają krzesła i parasole z ulicy. Przestrzegają bowiem ciszy nocnej, co wcale nie przeszkadza ich klientom.

Kultura jest tym co integruje, co pozytywnie wpływa na jakość życia i zwykle sąsiedzkie relacje. Tu rada osiedla wyróżniła państwa Annę Zalewską Powalisz i Krzysztofa Powalisza, animatorów Poznańskiej Sceny Młodych, a także Kawiarnię Artystyczną Kóltura z ul. 23 Lutego. To miejsce z licznymi spektaklami, wystawami, tu także regularnie spotykają się seniorzy na specjalną sąsiedzką kawę za 2 zł. Zgłoszenie z długa listą podpisów przysłała pani Iwona Kręglewska, organizator społeczności lokalnej na Starym Mieście.

Radni postanowili docenić także restauracje Ptasie Radio za odwagę w postawieniu ogródka przy ruchliwej ulicy Kościuszki. Stoliki cieszyły się zainteresowaniem gości, a wprowadzone zmiany pozytywnie zmieniły przestrzeń, wpływając także na zachowanie bezpieczeństwa.

Smakując pizzę albo pijąc kawę w blaszaku przy placu Wielkopolskim przenosimy się do Włoch! Nie tylko dlatego, że oferowane są dania z Italii ale Pizzeria Pansa Piena stworzyła towarzyski klimat. Na latte wpadają tu studenci z Uniwersytetu Artystycznego, kupcy z rynku, po pizzę przychodzą pracownicy z okolicznych biur.

– Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniać będziemy certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów – podkreśla radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Rekreacji i Spraw Społecznych

Wśród dobrych sąsiadów są aktywiści działający w Stowarzyszeniu Pedagogów Riposta na Garbarach, którzy pokazując młodym ludziom alternatywne formy spędzania czasu motywując do osobistego samorozwoju. Działają nieszablonowo, organizując wydarzenia na podwórkach i w działaniach streetworkingu.

Dumni możemy być z młodzieży z Zespołu Szkół Odzieżowych, którzy w ramach Klubu Ośmiu wykorzystując swoje zawodowe kompetencje opiekują się pacjentami hospicjum a także świadczą usługi fryzjerskie dla seniorów z domów pomocy społecznej a także dla bezdomnych.

Wśród wyróżnionych są dwie jednostki miejskie, które starają się docierać do swojego najbliższego otoczenia. Centrum Kultury Zamek – to wielka instytucja o znaczeniu europejskim, realizująca wydarzenia przyciągające tysiące poznaniaków i gości z całego świata, ale skupia się także na działaniach rewitalizacyjnych Św. Marcina i projektach ekologicznych i promujących czytanie książek

Natomiast Biblioteka Raczyńskich to zawsze ważne miejsce na społecznej mapie miasta, a szczególna w tym rola bibliotekarek i bibliotekarzy. Serdeczne, kompetentne, potrafiące zainteresować czytelników literaturą – takie są panie bibliotekarki z filii na Chwaliszewie Karolina Dąbrowska i Magdalena Kokot.

– Lokalne wyzwania dotyczą nie tylko infrastruktury, lecz również wzajemnej odpowiedzialności za wspólną przestrzeń miejską – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski. – Polepszenie sytuacji nastąpić może dzięki zwiększeniu poziomu społecznej aktywności i obywatelskiej współpracy, na czym bardzo nam zależy.

T. Dworek ROSM, el

Strona głównaPoznańPoznań: Kto jest Dobrym Sąsiadem na Starym Mieście?