ksiązkomat fot. Bibliotka Raczyńskich

Poznań: Książkomat Biblioteki Raczyńskich zniszczony!

Uszkodzony panel i pusta butelka wrzucona do środka. Tak wygląda nowy książkomat Biblioteki Raczyńskich na Górczynie. Jeszcze nie został otwarty, a już zniszczyli go wandale. „Zawiadomiliśmy policję” – poinformowali pracownicy biblioteki.

Biblioteka Raczyńskich otrzymała informację o zniszczeniu książkomatu od swojej czytelniczki. Książkomat nawet jeszcze nie został otwarty – to miało nastąpić w poniedziałek.

„Radość z oczekiwania na poniedziałkowe uruchomienie książkomatów zmąciła nam wiadomość na FB, którą wczoraj po południu dostaliśmy od Czytelniczki” – poinformowała Biblioteka Raczyńskich na swoim profilu na FB. – „Książkomat na Górczynie stał się obiektem wandalskiego ataku. Zawiadomiliśmy policję, trwają działania serwisowe. Serdecznie dziękujemy za obywatelską postawę i mamy nadzieję, że więcej informacji dotyczących takich wydarzeń nie będziemy już otrzymywać”.

W Poznaniu ustawiono 11 książkomatów. Znajdują się nie przy bibliotecznych filiach (tak jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych, jednak w miejscach licznie przez nich uczęszczanych. W każdym są 93 skrytki na książki, a we wszystkich jest około 3 tysięcy miejsc na publikacje. Książkomaty zaczęły być ustawiane jeszcze w ubiegłym roku i zostać uruchomione w marcu, jednak procedury się przeciągnęły i oficjalne otwarcie miało nastąpić 9 maja.