Poznań: Kościół św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła już wyremontowany. Będzie widowisko!

Nawa glowna, sciana wschodnia - etap po wykonaniu wszystkich zabiegow konserwatorskich fot. UMWW

Trzy lata temu okazało się, że perle baroku w Poznaniu, całemu zabytkowemu zespołowi klasztornemu Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – grozi katastrofa budowlana. Dziś można już z całą pewnością powiedzieć, że katastrofę udało się zażegnać.

Kościół został już prawie w całości wyremontowany, a 3 października zostanie poświęcony przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W uroczystości weźmie udział marszałek Marek Woźniak – to między innymi dzięki niemu, środkom unijnym i innym darczyńcom, udało się uratować świątynię.

Na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-konserwatorskich, związanych z ratowaniem cennego zabytku, Zarząd Województwa Wielkopolskiego, mający w dyspozycji środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), przeznaczył prawie 12,3 mln zł, podczas gdy wartość całego projektu wynosiła blisko 14, 4 mln złotych.

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. i właśnie się kończą. Jak zauważa o. Leszek Klekociuk, gwardian poznańskiej wspólnoty franciszkańskiej, bez tej pomocy wykonanie tak szerokiego i skutecznego zakresu prac ratowniczych i odtworzeniowych – nie byłoby możliwe.

Liczne uszkodzenia zagrażające stabilności budynku (rysy i spękania fundamentów, murów i stropów, proces nierównomiernego przemieszczania się fundamentów) sprawiły, że część zabytkowego obiektu nie była udostępniana dla zwiedzających. Podjęte pilnie prace ratujące kompleks, pozwoliły utrzymać go w dobrym stanie, a jednocześnie zwiększyć jego atrakcyjność dla zwiedzających.

3 października o godzinie 20.00 i 20.30 ojcowie franciszkanie zapraszają też na widowisko multimedialne prezentujące prawie 400 lat historii klasztoru. Będzie je można podziwiać na fasadzie odnowionego kościoła.

Podziel się: